יוכל להתמודד בבחירות בעוד שנה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
מסר תקיף. איזנקוט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

מסר תקיף מהרמטכ"ל - שהודף את הביקורת על מוכנות הצבא: היום (רביעי) התייצב הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, בוועדת חוץ וביטחון בכנסת לדיון בעקבות דוח נציב קבילות החיילים החמור. הרמטכ"ל טען, בניגוד לממצאי אותו דוח, כי "המוכנות של צה"ל גבוהה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדוח, שהוגש לפני כחודש וחצי, הזהיר נציב הקבילות - האלוף במיל' יצחק בריק - מפגיעה במוכנות הצבא. עם זאת, הרמטכ"ל טען היום ש"צה"ל במצב המוכנות הטוב ביותר ב-20 השנים האחרונות".

לקריאת הדוח המלא לחצו כאן

איזנקוט התייחס בביטול לממצאי הדוח של נציב קבילות החיילים: "יש מבקרים בצה"ל, תזמינו אותם להבין מה המצב. זה לא התפקיד של בריק". בשיחות סגורות אמר הרמטכ"ל לאחרונה שפרסום הדוח גרם נזק לצה"ל.

"אנחנו מתנהלים בשלוש חזיתות", הוסיף הרמטכ"ל. איזנקוט סיפר לח"כים שצה"ל מטפל באלפי אירועים ביטחוניים בשנה ביהודה ושומרון ומאות אירועים בסוריה, חלקם נגד האירנים ודאע"ש: "יש מאבק ברצון של חיזבאללה לשכלל את הרקטות". על המצב הביטחוני בעזה אמר: "יש מקרים שפוגעים בחוליות, אנחנו מנהלים מערכה בין מערכות".

ביקורת על התרבות הארגונית (צילום: החדשות)
נציב קבילות החיילים, יצחק בריק | צילום: החדשות

בדוח השנתי של נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון ל-2017 נכללה ביקורת חריפה על המוכנות של צה"ל: לפי הנציב, הקיצוץ בתקני אנשי הקבע וקיצור שירות הגברים מתבצעים "באופן הפוגע ביכולת לעמוד במשימות".

מה חושב נציב קבילות החיילים על סכנת הטלפונים החכמים?

האלוף בריק הזהיר בתדרוך לכתבים מ"התפתחות של סטנדרטים רדודים כתוצאה מהעומסים שנגרמים מהקיצוץ". לדבריו, "מקצצים אלפי אנשי קבע ואחרי זה צריך להקים יחידות חדשות כמו מודיעין וסייבר עם תקנים נוספים - הם לא עומדים בעומס, המשוואה פה לא מתכנסת".

"הקיצוץ והקיצור של שירות הקבע יוצר מצב של חוסר ביצוע או רדידות או שטחיות", טען. "זה חמור כי הדור הצעיר יחשוב שזה הסטנדרט ואז אי אפשר יהיה לתקן, זו המשמעות החמורה ביותר. בחיל היבשה קיצצו לרוחב והמצב הוא שאי אפשר להחזיק את הקיים - אלו הטענות המרכזיות שמושמעות בפניי, גם ממסמכים וגם ממפקדים בכירים".

בריק כתב בדוח כי התריע כבר לפני שנתיים מ"תוצאות קשות לקיצוץ של אלפי אנשי קבע בתוכנית הרב-שנתית 'גדעון', ובכללן – פגיעה קשה במערך תומכי הלחימה, בבסיסי ההכשרה וההדרכה והאימונים בדרום הארץ". הקיצוץ פוגע לדבריו באיכות האימונים, מקצר את ההכשרות ופוגע ברמה המקצועית ופוגע בכוח האדם בשירות הקבע במחסני החירום (ימ"חים).

עוד נטען בדוח כי נוצר חוסר איזון בין כוח האדם שנותר לאחר הקיצוץ לבין המשימות שלא פחתו ואף עלו. יש בכך כדי לפגוע ברמת הביצוע, במשמעת ובמוטיבציה של החיילים במערכים נוספים לאלה שחווים זאת כבר היום".

"קיצור שירות הגברים בשירות החובה עתיד לגרום לכך שהפער, שהוא חריף ממילא כיום, בין כוח האדם הקיים לבין המשימות –יוחמר ביתר שאת. דבר זה עלול לגרום לפערים שיהא קשה לגשר עליהם, אלא אם כן יותאמו המשימות להיקף כוח האדם שנותר לאחר הקיצוצים", סיכם הנציב - שהזהיר מחוסר כשירות וחוסר יכולת לעמוד במשימות.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/