התקיפה הנרחבת ביותר מאז צוק איתן: שעתיים אחרי שהחל הגל הנוסף של תקיפות חיל האוויר, היקף התגובה הישראלית נחשף – עשרות מטוסי חיל האוויר תקפו בשעות האחרונות כ-40 מטרות של חמאס לאורך רצועת עזה. בין היתר נרשמה פגיעה נרחבת במפקדה של גדוד חמאס בבית לאהיה. במקביל נמשכים מטחי הרקטות לעבר יישובי העוטף, ומשעות הבוקר זוהו כ-60 שיגורים לעבר שטח ישראל, מתוכם כ-10 יורטו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עדכונים אחרונים:

• הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס מחר, השרים עודכנו בהתפתחויות

• דיווחים פלסטינים: צה"ל תקף בית של מפקד בג'יהאד האסלאמי

• טיל נ"ט נורה לעבר כוח צה"ל סמוך לגדר, אין נפגעים

• כלי טיס של חיל האוויר תקף את חוליית הנ"ט בחאן יונס, הפלסטינים מדווחים על נפגעים

• אזעקות נוספות נשמעות ברחבי העוטף, דיווחים על מספר יירוטים

• בצה"ל פרסו כוחות חי"ר בגבול הרצועה למקרה של חדירה

• דיווח על ניסיונות מצד מצרים והאו"ם להשגת הסכם רגיעה

בין המטרות שהותקפו בסבב האחרון: אתר לייצור אמצעי לחימה ומחסנים לאחסון אמצעים שונים, בהם גם יכולות צבאיות של הזרוע הימית של חמאס. על פי הודעת דובר צה"ל, התקיפה היא "ביטוי ליכולת המודיעינית והמבצעית של צה"ל שיכולה להתעצם ולהתרחב על פי הצורך ולפי הערכת המצב". בכלי תקשורת פלסטינים דיווחו מאוחר יותר כי צה"ל תקף את ביתו של מפקד בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, וכי מספר בני אדם נפגעו בתקיפה. 

הסלמה בדרום, תקיפות ברצועות עזה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

עוד נכתב בהודעת דובר צה"ל: "פעולות הטרור של חמאס שמבוצעות בכסות אזרחים מסכנות את תושבי הרצועה ומביאות לפגיעה גם במאמצים ההומניטריים שמאפשרת ישראל".

מוקדם יותר שיגר דובר צה"ל בשפה הערבית מסר לתושבי הרצועה בו נכתב בין היתר: "אתם נדרשים להתרחק לאלתר מכל מבנה ותשתית טרור, מכל אדם המוכר כטרוריסט ומכל מרחב בו פועלים ארגוני הטרור. חייכם בידיכם - ראו הוזהרתם".

תקיפות בעזה, היום (צילום: חדשות)
תקיפות בעזה, היום | צילום: חדשות
הסלמה בדרום, טנק (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

דובר הג'יהאד האיסלמי אמר מוקדם יותר היום כי הארגון אינו מעוניין בהסלמה. לדבריו, הירי לעבר ישראל נעשה כחלק "מזכות ההגנה העצמית", לדבריו, ואין לפרשו כרצון לצאת למלחמה. בשבועות האחרונים מנסים הארגונים הפלסטינים לייצר משוואה לפיה כל תקיפה ישראלית - גם כזו שנעשית בתגובה לטרור העפיפונים – תיענה בירי רקטות.

"תושבי העוטף יודעים לעבור את זה, ומוכנים לעבור את זה", הצהיר ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, במשדר המיוחד של החדשות. לדבריו, התושבים מעוניינים ברגיעה, וכדי למגר את ירי הרקטות יהיו מוכנים לעבור כמה ימים קשים: "אנחנו רוצים שהחיים פה יהיו נפלאים, כמו שהם צריכים להיות בכל מקום".

יותר מ-200 שיגורים לישראל (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
שאריות יירוט בניר עם (צילום: איציק אסקופה, חדשות)
צילום: איציק אסקופה, חדשות

"אנחנו צריכים לקבל החלטה אסטרטגית, אבל עוסקים בטקטיקה", ביקר שר הביטחון לשעבר ותושב שדרות, עמיר פרץ, את מדיניות הממשלה במהלך המשדר. "הממשלה לא מגבשת תכנית אסטרטגית לגבי מה היא רוצה ברצועת עזה. השחיקה של ההרתעה שהושגה במהלך 'צוק איתן' היא חד משמעית, חמאס מעז לומר שהוא מאתגר את צה"ל".

במהלך הלילה הותקפו שתי מנהרות טרור התקפיות בצפון ובדרום הרצועה, וכן מספר מטרות טרור נוספות. בהודעת צה"ל נמסר כי מטוסי הקרב תקפו בנוסף למנהרת הטרור גם יעדי טרור במתחמים צבאיים, בהם יעדים המשמשים את ארגון הטרור חמאס להכנת בלוני התבערה, וכן מחנה אימונים שלו.

תצ"א ממפקדת גדוד חמאס בבית להיא (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המטרות שהותקפו | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מוקדם יותר כוחות חיל האוויר תקפו מספר יעדי טרור בתגובה לאירועים האלימים שהתרחשו על גבול עזה במהלך הפרות סדר אלימות ביום שישי. בנוסף, הנחה צה"ל את התושבים להשאר קרוב למקלטים. מדובר צה"ל הוסיפו עוד כי כל התכנסות בעוטף עזה תהיה מוגבלת בשטח פתוח לעד 100 אנשים, והתכנסות בשטח סגור תוגבל ל-500 אנשים.

תושבי עוטף עזה נאלצו להתמודד עם אזעקות שנשמעו החל מהשעה 1:30 בלילה בשדרות, מועצה אזורית שדות נגב, חוף אשקלון, כרם שלום, לכיש והמועצה האזורית אשכול. נפילה אותרה באחד מיישובי שער הנגב, אולם לא נמסר על נפגעים או על נזק לרכוש. חוף זיקים נסגר הבוקר לכניסה ולרחצה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אוהד חמו, רוני דניאל וירון שניידר