מפקדים בצה"ל יפתחו בימים הקרובים בסבב שיחות עם חיילים דרוזים במטרה להבין מה הלך הרוח בעקבות המשבר שיצר חוק הלאום. השיחות יתקיימו על רקע הכוונה שעליה הצהירו לפחות שלושה קצינים מהעדה ולפיה הם מתכוונים לפרוש משירות על רקע חוק הלאום שלטענתם מפלה אותם. התבטאות זו הובילה להשעייתו של הקצין עמיר ג'מאל למשך שבועיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השיח' מואפק טריף, אמר היום לרמטכ"ל גדי איזנקוט בפגישתם כי הוא מודע לכך שהחיילים הדרוזים שווים בצבא לחיילים היהודים, אך באזרחות השוויון צונח דרמטית. 

טריף אמר לרמטכ"ל: "בתוך הצבא הדרוזים הם כמו האחים היהודים. שווים ב-100%, אין שום הבדל. הדבר היחיד שמפריד בין דרוזי ליהודי זה השם ושם המשפחה. באזרחות אנחנו שווים בקושי 50%. השוויון שאנחנו כל כך מתחננים לו באזרחות קיים כבר שנים בצבא".

איזנקוט השיב לו כי מבחינתו "הסערה שבחוץ היא מחוץ לצה"ל", ובהמשך שיבח את שירותם של הדרוזים בצבא. "הדרוזים הם בשר מבשרו של צה"ל. הקשר של הדרוזים לצה"ל נכתב בדם הנופלים. כך היה, כך זה היום וזה ימשיך ביתר שאת".

רא"ל איזנקוט. ארכיון (צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות)
הרמטכ"ל איזנקוט, ארכיון | צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות

בהודעה שפרסם היום (שלישי) קרא רא"ל גדי איזנקוט "להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת - מחוץ לכותלי הצבא". בפנייה לכלל מפקדי וחיילי צה"ל ביקש איזנקוט להדגיש את מחויבות צה"ל גם לבני המיעוטים המשרתים בצבא.

מוקדם יותר הודיעו בצה"ל כי עמיר ג'מאל, קצין דרוזי שהודיע על פרישה מצה"ל בגלל חוק הלאום, הושעה מתפקידו ל-14 יום. מדובר צה"ל נמסר כי מפקדיו של הקצין "הבהירו לו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין בצה"ל וכי בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג".

גם מפכ"לים לשעבר הצטרפו למחאה (צילום: החדשות)
גם מפכ"לים לשעבר הצטרפו למחאה | צילום: החדשות

במקביל פרסם הרמטכ"ל הודעה חריגה על חוק הלאום ואמר כי "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם". לדבריו, צה"ל מחויב לנושא "ללא קשר למוצא, דת ומגדר. כך היה וכך יהיה תמיד". עוד הבהיר כי "התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה"ל, ימשיכו להוביל את דרכנו".

"אני נותן את כול כולי ובסוף אני אזרח סוג ב'?"

בימים האחרונים התרחבה המחאה נגד חוק הלאום מעורר המחלוקת, ואתמול הצטרפו אליה גם מפכ"לים וקציני משטרה בכירים לשעבר. שמונה מפכ"לים לשעבר ו-70 ניצבים בדימוס פנו לממשלה בדרישה לתקן את החוק שאושר בשבוע שעבר בכנסת. בכירי המשטרה הביעו תמיכה במחאת בני המיעוטים נגד החוק - וקראו לשוויון זכויות מלא

הקצין שאדי זידאן הודיע: פורש מצה"ל (צילום: פייסבוק, חדשות)
הקצין שאדי זידאן הודיע: פורש מצה"ל | צילום: פייסבוק, חדשות
הפוסט שפרסם שאדי זידאן (צילום: פייסבוק, חדשות)
הפוסט שפרסם שאדי זידאן | צילום: פייסבוק, חדשות

שלשום הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייפגש עם ראשי העדה הדרוזית וכי הוא נמצא עמם בהידברות. נתניהו הורה על הקמת צוות שיגבש "המלצות לפעולות שיחזקו את הקשרים החשובים" בין היהודים לדרוזים. עם זאת, בישיבת סיעת הליכוד ראש הממשלה תקף את המחאה וטען כי "יש התרסה מתמדת נגד החוק" וקרא לשרים "להילחם על האמת".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/