4 שנים ממבצע צוק איתן: הערב (שלישי) נערך בהיכל הזיכרון בהר הרצל טקס לציון 4 שנים למבצע בעזה ב-2014. בטקס הממלכתי נאמו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן. השנה, לא כל המשפחות השכולות הסכימו להגיע - משפחות גולדין ושאול, שגופות בניה מוחזקות בידי חמאס ברצועת עזה מאז המבצע, החרימו את הטקס וסיפרו לתכנית "שש עם עודד בן עמי": "מקיימים טקס אלטרנטיבי מול בית ראש הממשלה, נמאס לנו מדיבורים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל איזנקוט והמשפחות שכולות השתתפו היום בטקס האזכרה השנתי לחללי מבצע "צוק איתן". האירוע מתקיים בהיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל ומציין את המבצע שהתנהל בין החודשים יולי-אוגוסט 2014. במבצע נהרגו 68 חיילים ו-5 אזרחים ונפצעו 1,620 חיילים ו-837 אזרחים.

לא כל המשפחות השכולות הגיעו לטקס. מקצת בני המשפחות הצטרפו לבני משפחות גולדין ושאול, שהחרימו את הטקס ובמקום זאת מקיימים הפגנת מחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. בראיון לתכנית "שש עם עודד בן עמי", הסבירה לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז'ל שנפל במבצע וגופתו מוחזקת בידי חמאס ברצועת עזה,  את מהלך ההחרמה: "קיבלנו החלטה שאנחנו לא יכולים להשתתף בטקס של ראש הממשלה, כל עוד לא החזיר את הגופות. אנו רואים למחאה טקס זיכרון אלטרנטיבי".

החיילים הנעדרים אורון שאול והדר גולדין (צילום: חדשות)
החיילים הנעדרים אורון שאול והדר גולדין | צילום: חדשות

גולדין הוסיפה: "יש פה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי נגד חיילי צה"ל. כל מה שאנחנו מבקשים זה הומניטרי תמורת הומניטרי. לא יכול להיות שצה"ל מקדש את שיקום עזה, אבל קודם כל להחזיר את החיילים". גולדין ביטאה ייאוש ממה שלטענתה הוגדר התעלמות של ראש הממשלה נתניהו: "רה"מ לא מדבר איתנו באופן קבוע. הוא עשה את ההפך ממה שהובטח לנו בפגישה, נמאס לנו מדיבורים". אמו של הדר גולדין הפנתה אצבע מאשימה גם כלפי צה"ל: "לא יכול להיות שמקדשים את שיקום עזה לפני שמחזירים את הבנים".

בטקס, ראש הממשלה נתניהו התייחס למאמצים להחזרת הנעדרים: "אנחנו ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו אורון שאול והדר גולדין. לא הכל גלוי לעין. זוהי מחויבות שתימשך עד שובם, ללא הפוגה, כך גם לגבי אזרחינו שמוחזקים בעזה, כך גם לגבי כל נעדרינו במהלך השנים".