במהלך השבוע שעבר הכריזו בצה"ל על התרגיל הגדול ביותר שבוצע בשנים האחרונות בגבול הצפון. במקביל לתרגיל הגדול התבצע אימון נוסף בירי חי מכלי נשק שונים לאורך גבולה המזרחי של רמת הגולן. אלא שבאחד מהאימונים פגעו פגזי ארטילריה בעדר פרות של רועה צאן והרגו חלק מהפרות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון שצילם רועה הצאן בשטח האש בסמוך להר שפיון שבמרכז רמת הגולן ניתן לראות את פגרי הבקר שוכבים ללא תנועה סמוך לבור המים הסמוך. רועי הצאן באזור רועים את הבקר שלהם בשטחי האש ללא תיאום עם כוחות הצבא המתאמנים, לעתים באש חיה באותו האזור.

"מדי פעם קורה שהפגז נופל על הבקר", סיפר סואח סלמאן, רועה צאן מרמת הגולן. "הבקר צריך להגיע לנקודת מים שנמצאת באמצע שטח אש, וזה חוזר שוב על עצמו, כל פעם חוטף עדר של מישהו אחר מהרועים. אין לנו למי לפנות".

"אנחנו נמצאים מעל 40 שנה בשטחים שלנו", הוסיף סלמאן. "לא נותנים לנו מקום להרחיק את הבקר. אנחנו יכולים להרחיק את הבקר ממרכז שטחי האש הללו, אבל הם לא רוצים לתת לנו ואין מקום אחר שהבקר ישתה מים".

שטחי האש בגולן מלאים בעדרי בקר, חלקם היו שם עוד לפני שהגולן נכבש בשנת 1967. בשנת 2012 דיווחנו על מקרה דומה שקרה כש-24 פרות ושוורים נהרגו כתוצאה מפגיעה של פצצת מרגמה, כמעט באותו המקום.

תגובת דובר צה"ל נמסר בתגובה: "בכל רעיית בקר חוקית במרחב רמת הגולן ובשטחי האש בפרט נדרש אישור ותיאום מול צה״ל. השטח בו נמצאו הפרות הינו שטח אש פעיל. יודגש כי הפרות באירוע שייכות לרועה בלתי חוקי הפועל בניגוד להנחיות. הנושא הועבר להמשך טיפול משטרת ישראל והסיירת הירוקה ברמת הגולן".