ייאבקו גם בהסתה ברשתות החברתיות
"דקור בכוח". הסתה ברשתות | צילום:

פיגוע הדקירה הבוקר (ראשון) וחמשת הפיגועים בסוף השבוע האחרון רק איששו את הערכת מערכת הביטחון כי לקראת חגי תשרי צפויה הסלמה ביטחונית. ההערכות התבססו על סטטיסטיקות מהשנים האחרונות, אך במערכת הביטחון צופים עליה לא רק במספר ניסיונות הפיגועים, אלא גם התגברות של ההסתה ברשתות החברתיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סקירה של חשבונות טוויטר ופייסבוק של פלסטינים מהשטחים מוכיחה כי החשש היה מוצדק. תמונות ובהן הכיתובים "דקור בכוח כדי להגן על כבודך", "תקוף בבקבוק תבערה", "לאחר האבן- קלצ׳ניקוב", ו"הבער את הציוני באש", הן רק חלק מהקריאות המסיתות לאלימות שהחלו לצוץ בימים האחרונים.

כך נראית קריאה לאלימות
כך נראית קריאה לאלימות | צילום:אתמול התארח השר לביטחון פנים גלעד ארדן באולפן שישי והתייחס להסתה הפלסטינית ברשתות החברתיות. "צריך לקחת בחשבון שלקראת חגי תשרי וביקורים של יהודים בהר הבית ובעיר העתיקה, רף ההסתה עולה", טען השר.

"מדובר בהסתה נרחבת שבאה לפעמים גם עם הרשתות החברתיות ובשל כך אנו חוששים מעליה ברף האלימות", הוסיף. "מדובר בימים עם מתיחות גבוהה וגם ההיערכות להרחקת גורמים קיצוניים מהר הבית והעיר העתיקה היא גבוהה יותר".

"ירידה במספר הפיגועים"

בשל גל הפיגועים של סוף השבוע הוחלט בצה"ל לתגבר את הכוחות ביו"ש ולפרוס גדוד נוסף מחטיבת כפיר בגזרה. כבר אמש נשלחו לוחמי גדוד "שמשון" לתגבר את כוחות צה"ל במרחב העיר חברון וסביבותיה, משם הגיעו עיקר ניסיונות הפיגוע. במערכת הביטחון נערכים לכך שתהיה עלייה בניסיונות הפיגועים במהלך החודש הבא בו יחולו חגי תשרי.

הפרות סדר (ארכיון) (צילום: רויטרס)
לקראת החגים: תגבור כוחות באיו"ש | צילום: רויטרס

למרות ההסלמה, טוען השר ארדן כי הממשלה הצליחה לדכא את גל הטרור. "העובדות והגרף מצביעים על מגמת ירידה. אנחנו מתבססים על עובדות", אמר. "ישנה ירידה דרמטית במספר הפיגועים. מדינת ישראל מובילה בהתמודדות שלה עם הפיגועים והצליחה לדכא את הגל הזה".