לראשונה התאמנו טייסי חיל האוויר הישראלי עם טייסים מחילות האוויר של פקיסטן ואיחוד האמירויות - כך נחשף הבוקר (חמישי). האימון המשותף התקיים במסגרת תרגיל "רד פלאג" בנבדה בארה"ב, שהסתיים בשבוע שעבר. העובדה כי חילות האוויר של פקיסטן ואיחוד האמירויות משתתפים בתרגיל פורסמה בתחילתו, אך כעת ניתן לפרסם כי הצוותים השונים התאמנו יחד בתמרונים ושיתפו פעולה בפעם הראשונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתרגיל השתתפו גם מטוסי קרב של ארה"ב ספרד. מדובר בתרגיל ייחודי בו מתאמנים חילות אוויר יחד בעשרות משימות תקיפה, קרבות אוויר, הפצצה ותדלוק אווירי בטיסות ארוכות טווח.

יש חשיבות עצומה לעובדה שטייסים ישראלים מתאמנים יחד עם טייסים פקיסטניים ומאיחוד האמירויות (שפועלים נגד דא"עש), לצד העובדה שהם לא סירבו לטוס עם טייסים ישראלים ובאו ללמוד. ההזמנה להשתתף בתרגיל מגיעה מטעם האמריקנים. למדינות המשתתפות אין אמירה בנושא, וגם אם הייתה, בדרך כלל חילות האוויר לא מסרבים להשתתף בתרגיל הייחודי והמקצועי הזה.

795703 (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי הסופה והראם מעל נבדה | צילום: דובר צה"ל

"האמריקנים טייסים מצוינים, ברור שהם יודעים לטוס ולהלחם", אומר בכיר בחיל האוויר. "הם הפילו אותנו (בתרגיל כמובן), בקרבות אוויר אבל גם הפלנו אותם". בכל גיחה יוצאים עשרות רבות של מטוסי קרב, תדלוק ומודיעין ומבצעים משימות שונות, גם ביום וגם בלילה, ובחונים את היכולת לעבוד יחד. "זה לא רק לטוס יחד אלא הכנת המשימה לפני. הכנה מודיעינית הבנת הזירה והביצוע באוויר", מסביר הבכיר. "מיד רואים מי טוב ומי לא. אין יכולת להסתתר. הכל בולט מאוד. ואנחנו השתפרנו כל הזמן כשהחוכמה זה ללמוד מטעויות".

"מיד רואים מי טוב ומי לא" (צילום: ברוס סמית')
"מיד רואים מי טוב ומי לא" | צילום: ברוס סמית'

האימון הפעם כלל מטוסי "סופה" (F-16I) של חיל האוויר הישראלי ולראשונה גם מטוסי תדלוק מסוג "ראם". "מדובר בתרגול הטייסים במרחב לא מוכר, אזור חדש וגדול שמצריך יכולת הבנה עמוקה והסתגלות מהירה", פירט הקצין הבכיר. "זה האימון הכי דומה למלחמה שניתן לקיים וכולל התמודדות עם מטוסי ביום אויב, איום טילי נ"מ - כולל סוללות טילי קרקע-אוויר דוגמת אס 300 שבידי אירן- והתקפות סייבר על המטוסים. אנחנו צריכים לתחקר את הביצועים שלנו, אבל הטייסים מדווחים שהיה טוב".

גם מטוסי הראם לוקחים חלק (צילום: ברוס סמית')
גם מטוסי הראם לוקחים חלק | צילום: ברוס סמית'

התרגול אינו רק הלחימה במדבר נבדה, אלא גם הטיסה הארוכה של מטוסי הסופה מישראל לארה"ב. הטיסה הארוכה כוללת תדלוק אוויר וחניות ביניים - שמדמים לטייסים גיחות ארוכות טווח, בדומה לתקיפה במעגל שלישי.

ישראל משתתפת בתרגיל "רד פלאג" כבר מספר שנים, וזו השנה השלישית שבה מתקיים תרגיל דומה בישראל - "בלו פלאג", שיתקיים בשנה הבאה בהשתתפות ארה"ב, צרפת, יוון ופולין.