"טענות נתניהו - שקרים גמורים". אבו זוהרי (צילום: רויטרס)
"טענות נתניהו - שקרים גמורים". אבו זוהרי | צילום: רויטרס

כשבוע לאחר שפורסם כי תושב רצועת עזה שעובד עבור ארגון סיוע של האו"ם נאשם שסייע לחמאס, דובר הארגון סמי אבו זוהרי אמר היום (ראשון) כי "טענות נתניהו על העברת כספים מארגונים בינלאומיים הם שקרים גמורים וחסרי כל בסיס".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"מטרתן של האשמות כאלה היא להטעות את הקהילה הבינלאומית, לפעול נגד ארגונים הומניטריים שפועלים בשטחי הרצועה, ולנסות ללא הצלחה להצדיק את המצור הבלתי חוקי שהוטל על האוכלוסייה ברצועה", כתב זוהרי בהודעתו באתר האינטרנט של חמאס.

"מס השפתיים ששילם נתניהו כשדיבר על רווחתם של הפלסטינים לא יגרום לעולם לשכוח כיצד הוא מחק משפחות שלמות, הרג מאות נשים וילדים והרס אלפי בתים בשנת 2014", הוסיף הדובר כשהתייחס למבצע צוק איתן. "נתניהו יישאר סמל של טרור ופשע ושקריו לא יעזרו לו למחוק את תדמיתו הרצחנית".

שני עובדים הומניטריים נחשדו שסייעו לחמאס 

בשבוע שעבר הותר לפרסום כי השב"כ ומשטרת ישראל עצרו בחודש שעבר עובד של האו"ם בחשד שסייע לארגון הטרור. נגד האיש, וחיד עבדאללה בורש בן 38 מג'בליה, הוגש כתב אישום המתאר כיצד ניצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח UNDP כדי להקים תשתיות עבור חמאס ובין השאר בנה מעגן ימי ששימש את הזרוע הצבאית.

סוכנות UNDP מבצעת, בין היתר, פרויקטים של שיקום ופיתוח עבור האוכלוסייה ברצועת עזה, לרבות סיוע בשיקום בתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים. מחקירת השב"כ עולה כי בורש עבד כמהנדס בסוכנות ובמסגרת עבודתו שימש כאחראי על הריסת הבתים שניזוקו במהלך הקרבות ופינוי פסולת הבניין מאתרי ההריסות.

מנהרה, חפירות, עזה, חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
מנהרת טרור ברצועת עזה | צילום: רויטרס, חדשות

בשנת 2014 הוא הונחה על ידי גורם בכיר בחמאס להתמקד בעבודתו ב-UNDP באופן שיאפשר לחמאס להפיק ממנו תועלת מירבית. בין השאר הוא סייע לבניית מעגן ימי ששימש את הזרוע הצבאית של הארגון בצפון רצועת עזה וזאת באמצעות משאבים של סוכנות האו"ם.

שבוע לפני כן הותר לפרסום כי מחמד ח'לבי, עובד בארגון הסיוע ההומניטרי הבינלאומי world vision, נעצר בחשד שניצל את פעילותו כדי לסייע לחמאס. בחקירתו בשב"כ סיפר כי במשך שנים פעל בתוך ארגון הסיוע והעביר ממנו כספים לזרוע הצבאית של ארגון הטרור ברצועה. מדובר בארגון אמריקני שנחשב לאחד מארגוני הצדקה הסיוע הגדולים בעולם - כך על פי הודעת שב"כ - והוא נתמך בעיקר על ידי ממשלות מערביות והאו"ם.

בשל היותו בנו של עובד או"ם "הוחדר" ח'לבי על ידי חמאס לארגון הסיוע כבר לפני למעלה מעשור. הוא עבר הכשרה ארגונית וצבאית בתחילת שנות ה-2000, ובשנת 2005 כבר נקלט בשורות הארגון הבינלאומי. במהלך השנים הוא התקדם והפך למנהל סניף הארגון ברצועת עזה. מחקירתו בשב"כ עלה כי הוא היווה גורם מרכזי ומשמעותי עבור הזרוע הצבאית של חמאס ופעל למעשה עבור הזרוע מתוך ארגון הסיוע.