"הוא היה גאה בי". צ'קוטאי והרב עובדיה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
"הוא היה גאה בי". צ'קוטאי והרב עובדיה ז" | צילום: באדיבות המשפחה

"אני חושב שסבא היה גאה בי ומעודד אותי". כך אומר לחדשות 2 Online סגן-משנה רון צ'קוטאי (21) ממודיעין, נכדו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, המנהיג הרוחני של תנועת ש"ס סיים השבוע את קורס הקצינים. לדבריו, הוא הראשון מבין 64 נכדיו שקיבל דרגות קצונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לצ'קוטאי, בנה של רבקה צ'קטואי, בתו של הרב עובדיה ובנו של הרב יעקב צ'יקוטאי, היה חשוב להתגייס לצה"ל, במסגרת מסלול ישיבת הסדר. בתום קורס ההשלמה לקצונה בבסיס ההדרכה של חיל השלישות בעיר הבה"דים, הוא ישובץ כקצין במדור בני ישיבות בלשכת הגיוס בתל השומר, שם שירת גם כחייל.

ואיך לא, לפני ההחלטה על בחירת המסלול - ישיבת הסדר בצה"ל או ישיבה גבוהה, הוא פנה ללא אחר מסבו: הרב עובדיה. זו גם הייתה, לדבריו, השיחה האחרונה ביניהם, לפני פטירתו בגיל 93 ב-7 באוקטובר 2013.

סיים את קורס הקצינים. סג"ם צ'קוטאי (צילום: דובר צה"ל)
סיים את קורס הקצינים. סג"ם צ'קוטאי | צילום: דובר צה"ל

"התייעצתי איתו על הגיוס"

"התייעצתי איתו לאיזה מסלול ללכת", נזכר הקצין הצעיר. "הוא אמר לי שהתפיסה שלו שהתורה היא מעל הכל, ושאם אני לא לומד תורה אז בטח לתרום למדינה, כי אסור להיבדל מהקהל. הוא אמר לי 'מה שלבך חפץ בו זה הכי טוב, אבל איפה שיש הכי הרבה תורה'".

אותה עצה, שרון הצעיר לא ידעה שהיא האחרונה שיקבל מסבו האהוב, השפיעה עליו מאוד - והוא החליט בסוף להתגייס במסלול של ישיבת הסדר: "ראיתי שהלב שלי מאוד חפץ בזה, ככה הגדרתי את זה כך ולשם כיוונתי. הוא ידע שאני מתגייס".

צ'קוטאי בילדותו (צילום: באדיבות המשפחה)
צ'קוטאי בילדותו | צילום: באדיבות המשפחה

במהלך המסלול, מצבו של הרב עובדיה כבר החל להידרדר, עד שהגיעה ההודעה על מותו. צ'קוטאי, כמו עוד רבבות, השתתף כמובן בהלוויה: "היו לי רגעים נפשיים קשים שם, אבל ראיתי את הכבוד הגדול שהוא מקבל - עם ישראל הגיע לעשות לו כבוד כי אנשים מוקירים לו תודה על כל מה שהוא עשה כל חייו".

"ששש. סבא לומד"

עם הגיעו למדור לראשונה, לא סיפר צ'קוטאי כי הוא חלק משושלת מכובדת, אך במהרה "הסוד" התגלה, כשראש המדור שמע את שם המשפחה שלו ועשה את ההקשר. "הדתיים", הוא מספר, "שאלו אותי שאלות על הבית שלו ועל ההלכה והחיילים החילוניים אמרו לי שאני סלב".

הלווית הרב עובדיה (צילום: צילום דוברות מד"א)
הלווית הרב עובדיה | צילום: צילום דוברות מד"א

זמן לא רב אחרי גיוסו, הוצע לו לצאת לקורס הקצינים. "אני חושב שסבא היה מאוד גאה בזה", הוא מציין. "זה לא משהו פשוט, צריך הרבה תעצומות נפש כשמגיעים למקומות האלה, אבל זה לא נוגד לתפיסת העולם שלו, להיפך, הוא היה מאוד בעד הצבא, ובעד בחיילים, היה רואה חיילים ומנשק אותם והוא היה מאוד גאה בהם".

כמעט שנתיים חלפו מאז פטירתו של הרב עובדיה, והגעגועים לא מרפים. "אני זוכר ממנו את השקדנות, הוא היה יושב ולומד ואסור היה להפריע לו. אתה אצל סבא בבית וכולם משתוללים, והמשפט שאני לא יכול לשכוח זה "שששש, סבא לומד. בחתונות ושמחות הוא היה מגיע אבל את כל זמנו חוץ מזה היה מקדיש ללמידה".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני