א', שערק משירות בצה"ל במשך שנה ו-8 חודשים, לא חשב שמאמציו להסגיר את עצמו לרשויות הצבא ייתקלו בכל כך הרבה קשיים. לאחר שניסיונותיו להסגיר את עצמו נדחו על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל פעם אחר פעם, הצליח א' לבסוף להיקלט בכלא 4, שם הוא מתעקש להיענש אך ורק על פרק הזמן שחלף מהרגע שבו ערק משירות ועד שחזר בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההחלטה לערוק משורות הצבא קיבל א' זמן קצר לאחר גיוסו לצה"ל, בעקבות קשיי הסתגלות שלטענתו חווה בתחילת שירותו. חודשיים לאחר שנפקד משירות על דעת עצמו, שב החייל ליחידתו שם התבשר כי הוא הוגדר עריק. בניסיון להסדיר את מעמדו התייצב החייל בשערי כלא 4, שם גילה להפתעתו כי הוא כלל אינו מופיע ברישומים.

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 Online נשמע החייל כשהוא מנסה פעם אחד פעם להסגיר את עצמו לידי שלטונות הצבא, אך בכל פעם נדחה בטענה אחרת. "בדקתי את התיק שלך כבר שש פעמים, כנראה לא דיווחו על זה כמו שצריך, אתה לא עולה אצלי בתור עריק", נשמע באחת ההקלטות ההסבר שקיבל א' מחייל במשטרה הצבאית. "כתוב שאתה עריק, אבל בלי סטטוס. אני לא יכול לקבל אותך ככה. יש איזושהי בעיה במחשב".

מסדרונות כלא 4 (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
כלא 4, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עורכי דינו של חייל: "צריך בדק בית רציני"
 
את ההסבר על תקלת המחשוב קיבל א' שוב ושוב במספר פניות נוספות שיזם מול צה"ל. "אתה לא מופיע כעריק, זו פאלטה של המחשב. שנה וחצי בתפקיד ולא נתקלתי במקרה כזה", אמר לו חייל במשטרה הצבאית, בעוד שבמקרה אחר הסבירה לו חיילת במתקן כליאה כי הייתה מכניסה אותו למעצר בעצמה, אולם המערכת לא מאפשרת לה להכניסו לרשומות.

לפחות חמש פעמים במהלך השנה וחצי האחרונה ניסה א' לטענתו לשים קץ לתקופת העריקות שלו – אך לשווא. פעם אחר פעם הוא נדחה על ידי הגורמים השונים בצבא בשל חוסר תיאום ברשומות. בסופו של דבר הצליח החייל להיקלט בכלא 4 שם הוא ממתין להסדרת מעמדו.

אין תמונה
עו"ד שי פרץ


 
"יש יותר ממידה של אירוניה ועזות מצח בעובדה שמצד אחד הצבא לא אפשר למרשינו לסיים את ההיעדרות שלו משירות ומצד שני הוא מנסה עכשיו לזקוף לחובתו ולהעניש אותו בגין היעדרות בת שנתיים ימים", אמרו עוה"ד אפרת נחמני-בר ושי פרץ, המייצגים את א'. "אנו חושבים שראוי שהצבא יעשה בדק בית רציני בעקבות המקרה הזה".

אין תמונה
עו"ד אפרת נחמני-בר


 
מדובר צה"ל נמסר כי "החייל המדובר נעדר משירות צבאי לתקופה של כ-600 ימים ולכן הוגש בעניינו כתב אישום המייחס לו עבירה של היעדרות מן השרות שלא ברשות. במסגרת המגעים המתקיימים בין התביעה הצבאית לסניגורו של החייל המדובר תידון גם הטענה ביחס להתייצבותו בבסיס הכליאה".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם