שנה לצוק איתן: בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים נערך הערב (שני) טקס לציון שנה למבצע צוק איתן, בו נהרגו 67 קצינים וחיילים וחמישה אזרחים. באירוע השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ובני משפחותיהם של הפצועים והנופלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את דבריו בפנייה אל הורי הנופלים ואמר להם: "אני יודע היטב שאין שחרור ליגונכם, שאין מזור לייסוריכם, ובצד זה נטועה בכם ההכרה שגבורתם של בניכם ואהוביכם, הגבורה הזאת הצילה חיים רבים בישראל".

נתניהו הוסיף ואמר כי ירי הטילים של חמאס על ישראל ומנהרות הטרור הם שאילצו את צה"ל להשיב מלחמה. "חמאס ספג מכה שכמותה לא ידע מאז הקמתו. אנחנו עוקבים מקרוב אחר הנעשה בדרום ונערכים לפעול בעוצמה כשנידרש לכך. אני אומר לכל אויבי ישראל, לחמאס, לחיזבאללה, לאירן וגם לדאע"ש: מי שינסה לפגוע בנו, דמו בראשו", הזהיר נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש כי מדינת ישראל איננה מעוניינת בקרבות אך היא לא תהסס להגן על עצמה. "מערבולת דמים משתוללת במזרח התיכון והיא הולכת ומתגברת. מולה מתייצב עם אמיץ, חזק ומוסרי".

"נעשה הכל כדי להשיב הביתה את סמל ראשון אורון שאול, הלוחם המצטיין והאהוב ואת סגן הדר גולדין, המפקד הנערץ שסחף אחריו את לוחמיו. זוהי חובתנו הבסיסית, האנושית, להם ולמשפחותיהם".

"עוקבים אחר הנעשה בדרום", נתניהו | צילום:

"העימות הבא יהיה קשה יותר מקודמו"

"זו הייתה מערכה מוסרית, צודקת וראויה של מדינה ריבונית המבקשת להגן על אזרחיה", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בפתח דבריו. "בשבועות שקדמו למערכה, נורו מדי יום עשרות רקטות על תושבי הדרום ויישובי קו העימות".

ריבלין התייחס גם לפצועי המערכה שעדיין נלחמים על חייהם בבתי החולים ולשני החיילים שלא שבו, סגן הדר גולדין וסמל אורון שאול. "לא ננוח ולא נשקוט עד שנביאם לקבר ישראל", אמר.

נשיא המדינה הוסיף והתייחס אל גל הטרור השוטף את המדינה בשבועות האחרונים ואמר כי ישראל לא תוכל לעמוד מנגד. "מדינת ישראל לא תוכל להמשיך ולהיות בת ערובה בידי אויב שפועל מלב אוכלוסייה אזרחית. אויב שלא מכבד זכיות אדם, שלא מכבד חיי אדם, אויב שבז לחוק הבינלאומי, שבז לדמוקרטיה", ציין.

"העימות הבא יהיה קשה יותר מקודמו. ברור לנו שעימות כזה יחייב הכרעה ברורה וקשה. על תושבי עזה ועל המנהיגים העומדים בראשם להבין: מדינת ישראל לא תקבל מצב בו יישובינו הפורחים, האזור שהוא היום אסם התבואה של מדינת ישראל ועליו גאוותנו- יהיה נתון להתקפות חוזרות ונשנות. לא לטפטוף לא לגשם ולא למבול".

"מערכה מוסרית וראויה", ריבלין | צילום:

"ייתכן שבעתיד נאלץ לשוב ולהכות בארגוני הטרור"

שר הביטחון משה יעלון פתח את דבריו ואמר כי הבנים שנפלו בקיץ החולף לא שאפו לסיים בו את חייהם, "אך בהגיע יום פקודה התייצבו ועשו זאת בנחישות ובאומץ, מאמינים בדרך ומכירים בצדקתה".

"המזרח התיכון כבר לא יהיה כפי שהיה", המשיך יעלון. "מדינות סביבנו מתפרקות, ואת מקומן תופס ערב רב של ארגונים, ישויות וקבוצות טרור, חלקם אכזר וחסר מעצורים. השבוע החולף הוכיח זאת, ומחייב את מדינת ישראל ואת צבא ההגנה לישראל להיות מוכנים וערוכים לכל התפתחות".

יעלון הזהיר ואמר כי על חברי קבוצות הטרור לדעת שאם יפנו את נשקיהם לעבר ישראל, היא תרדוף אותם ותכה בהם בכל עת שנמצא לנכון ובכל מקום, "לאורך הגבולות ואף הרחק מהם". "עלינו גם לזכור כי המציאות סביבנו אינה חדגונית, היא מורכבת ורבת פנים, וייתכן שגם בעתיד ניאלץ לשוב ולהכות בארגוני הטרור ברצועת עזה", הוסיף.

גם יעלון בדומה לראש הממשלה נתניהו ולנשיא ריבלין הזכיר את שני החיילים שלא שבו, שאול וגולדין ואמר כי המדינה פועלת להחזרתם. "זו חובתנו להם. זו חובתנו להוריהם זהבה והרצל שאול ושמחה ולאה גולדין ושאר בני ובנות המשפחות. זו חובתנו לחבריהם לנשק. זו חובתנו למדינת ישראל".

נמשיך להכות באויבנו, יעלון
נמשיך להכות באויבנו, יעלון | צילום:

סא"ל שי סימן טוב, מפקד גדוד 12 מחטיבת גולני שנפצע במהלך המבצע עלה אל הבמה על כיסא גלגלים וקרא "יזכור" לחבריו. סימן טוב נפצע קשה כאשר קיר קרס עליו בפעילות מבצעית בשכונת סג'עייה. דוד דרעי, אביו של סמל דור דרעי ז"ל שנהרג בקרב עם מחבלים שתקפו את עמדת השמירה בה היה בנחל עוז, קרא קדיש.

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה.