צלפי צה"ל ביום האירוע (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מספר נמוך של מפגינים צפוי להגיע | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לקראת יום שישי השלישי בחודש הרמדאן - בצה"ל נערכים היום (שישי) לחידוש ההפגנות ברצועת עזה. ההערכה היא שמספר המפגינים יהיה נמוך מהרגיל. למרות הרגיעה שמורגשת בימים האחרונים אין הבנות בנוגע לאירועי יום שישי ואירועי יום הנכסה הצפויים להתקיים שבוע הבא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על רקע הרגיעה בגבול רצועת עזה, בצה"ל נערכים לחידוש ההפגנות במסגרת "צעדת השיבה" שמתקיימות כל יום שישי. למרות שגורמים במערכת הביטחון מעריכים כי מספר המפגינים הצפויים להגיע לגדר הוא נמוך יחסית.

רק אתמול קצין בכיר בפיקוד הדרום התייחס למצב בדרום וקרא לפעול להסדרה מול חמאס. דברי הבכיר מייצגים את כל הצמרת הביטחונית בישראל, שמצביעה על הגעה ל"קו פרשת מים" מול חמאס ותושבי עזה - ועל ישראל לבחור בשמירה על המצב הקיים והנפיץ או להיכנס למסלול של הקלות הומניטריות שיביאו הקלה ורווחה כלכלית מסוימת לרצועה.

צעדות השיבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
למרות הרגיעה בצה"ל נערכים לקראת חידוש הה | צילום: רויטרס, חדשות

אם יימשך המצב הקיים, במערכת הביטחון מעריכים כי עוד התכתשויות כפי שראינו השבוע - עם פוטנציאל להידרדר גם למבצע גדול צבאי גדול. פיקוד הדרום מוכן לכל התסריטים הללו, לרבות הידרדרות מבצע גדול בתוך רצועת הביטחון. האפשרות השנייה, שהיא גם המלצת הצבא, היא להיכנס לתהליך של הקלות על חמאס - למשל לאפשר לפועלים לבוא לעבוד בישראל.

במהלך יום שלישי נורו מטחי רקטות נורו לעבר אשקלון, עוטף עזה, נתיבות ומרכז הנגב. מצה"ל נמסר כי במהלך היום נורו למעלה מ-70 רקטות ופצצות מרגמה, חלקן מייצור אירני. פיקוד העורף הנחה את תושבי העוטף להימנע מהתקהלויות של מעל 500 אנשים באזור.