הדריכות בהביטחונית הגבוהה בצפון נמשכת גם הבוקר: זמן קצר לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע אמש (שלישי) על נסיגת ארצו מהסכם הגרעין עם אירן, התקבל דיווח בסוריה לפיו צה"ל הפציץ מחסני טילים אירניים בבסיס אל-כיסווה של צבא סוריה. בהמשך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם, המתנגד למשטר אסד, כי בתקיפה נהרגו תשעה לוחמים אירנים ואנשי מליציות המזוהים עם המשטר במדינה. לפי דיווח נוסף, התקיפה המיוחסת לצה"ל הייתה נגד טילים שכוונו נגד ישראל. הבוקר הודיעו ראשי הרשויות ברמת הגולן כי הלימודים יתקיימו כרגיל חרף החשש מהסלמה נוספת: "נדע לשמור על שגרת חיינו גם בחירום, נמשיך לשמור על עירנות ודריכות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

בצל המתיחת המריא הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, פגישה שאותה הגדיר "חשובה במיוחד". לדבריו, "לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא ההגנה לישראל".

תצלום לוויין של אזור התקיפה (צילום: תצלום לוויין)
תצלום לוויין של אזור התקיפה | צילום: תצלום לוויין

התקיפה המיוחסת לצה"ל הייתה ככל הנראה פעולת מנע בעקבות זיהוי כוונה אירנית לבצע שיגור טילים לעבר ישראל, כוונה שהובילה להוראה לפתוח את המקלטים בגולן. הדיווחים בסוריה ייחסו לישראל תקיפה של לפחות חמש מטרות בדרום המדינה וברמת הגולן הסורית ובהן מחסני טילים ושדה תעופה שהופצץ בעבר על ידי האמריקנים.

בעקבות זיהוי "תנועות חריגות" בצה"ל הורו מוקדם יותר הערב לפתוח את המקלטים ברמת הגולן והודיעו: "יש להמשיך ולהישמע להוראות שיימסרו על ידי צה"ל ככל שיידרש". ראשי הרשויות קיבלו הודעה מוקדמת על ההנחייה ונערכו אליה.

פיצוצים בבסיס אירני בסוריה (צילום: טוויטר)
פיצוצים בבסיס אירני בסוריה | צילום: טוויטר

על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האירניים בסוריה, אמרו בצבא, הוחלט לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן ולהנחות את הרשויות על פתיחת מקלטים. למרות ההודעה של דובר צה"ל על הכנת המקלטים רק ברמת הגולן, גם בכרמיאל ובצפת החליטו - על דעת עצמם - לפתוח את המקלטים בעיר.

במקביל, הושלמה פריסה של יכולות הגנה וקיימת מוכנות גבוהה של כוחות צה"ל לתקיפה. "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה כנגד ישראל תענה בתגובה חריפה", הוסיפו בצבא.

תוקפים בסוריה? מטוסי חיל האוויר (ארכיון) (צילום: AP)
תוקפים בסוריה? מטוסי חיל האוויר (ארכיון) | צילום: AP

בצה"ל אף גייסו באופן נקודתי ומצומצם חיילי מילואים ממערך ההגנה האווירית, מאגף המודיעין ופיקוד העורף ושר הביטחון ליברמן קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב. בהנחיית הצבא: טיולים של משרד החינוך שתוכננו לרמת הגולן מחר בוטלו.

רשת CNN דיווחה אמש כי מקורות צבאיים אמריקניים הביעו חשש כי אירן על סף תקיפה כנגד ישראל. בדיווח נמסר כי הגורמים בפנטגון לא ציינו היכן להערכתם תתבצע התקיפה האירנית.