נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יגיע בשבוע הבא לביקור היסטורי בישראל. טראמפ יעבור בין התחנות השונות בשיירת רכבי אבטחה משוריינים, המכילים מערכת מיגון חדישה שנועדה למנוע כל ניסיון פגיעה בנשיא. איך המערכת הזו בדיוק עובדת? מהיר. חכם. מדויק - סדרת כתבות מיוחדת של ניר דבורי לחדשות 2 Online.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המכונית המפורסמת בה נוסע נשיא ארה"ב נקראת "החיה" (Beast) - והרכב הזה עובר שינויים והתאמות מיגוניות, זאת כחלק מהמאבק בארגוני הטרור שמחזיקים באמצעי לחימה משוכללים וחדישים יותר.

ניסויים שמבצעים יצרני מערכת המיגון לרכבים מפגיזים את הדלתות ואת הפלטות המשוריינות שהותקנו עליהן: הם יורים עליהן מרובה קלצ'ניקוב, מטעני חבלה וטילי נ"ט - ובודקים אם הנסיין האמיץ שיושב בתוך הרכב יוצא מזה ללא פגע.

יורים על הרכב - הנסיין האמיץ בתוכו
יורים על הרכב - הנסיין האמיץ בתוכו | צילום:

שמשות המיגון שמותקנות ברכבים ושאינן נחדרות בירי - בדרך כלל רכבים של מנהיגים ואישים רמי דרג - בנויות משכבות של זכוכית ודבק. השמשה שקופה כדי לאפשר לנהג הרכב לנהוג בו בבטחה, אך כאמור היא גם בלתי חדירה לקליעים מטווחים שונים לצרכי הגנה.

הטכנולוגיות האלה, שבעבר ראינו גם בצה"ל, עוברות עכשיו גם אל התחומים האזרחיים כדי להגן על מנהיגים ברחבי העולם. גם אוליגרכים מתעניינים מאוד במיגון הזה - ובישראל, לעומת זאת, אוסרים על ראשי משפחות פשע לנסוע עם רכב ממוגן.

מעמידים את הרכב גם במבחן המטענים
מעמידים את הרכב גם במבחן המטענים | צילום:

הטכנולוגיה הזו משמשת להגנה על אישים רמי דרג בישראל כמו הנשיא וראש הממשלה, שנוסעים ברכבי Audi A8. אחרי שהם ממוגנים מירי - העלות של כל אחד מהם היא בערך 3 מיליון שקלים.