זירת הפיגוע (צילום: קובי ריכטר/TPS)
זירת הפיגוע, ירושלים | צילום: קובי ריכטר/TPS

למרות הודעת ארגון הטרור דאע"ש לפיה הם אחראים לפיגוע הטרור אתמול (שישי) בירושלים, מחקירת האירוע עולה כי המחבלים השתייכו להתארגנות מקומית מהכפר דיר אבו משעל שבשומרון. כוחות הביטחון מכתרים את הכפר ופועלים על מנת למצוא אנשים נוספים המקושרים לחולייה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארגון המדינה האסלמית "דאע"ש" הודיע אמש כי הוא לוקח אחריות על שני הפיגועים בירושלים. בפיגוע נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ונפצעו ארבעה נוספים. זוהי הפעם הראשונה בה הארגון לוקח אחריות רשמית על פיגוע בישראל. בחמאס דחו את ההודעה: "המחבלים שייכים לנו ולחזית העממית".

בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות של דאע"ש נכתב: "בעזרת האל הצלחנו לעשות פיגוע בלב ירושלים, ליד הר הבית". בהמשך התייחסו לשלושת המחבלים שכונו "אריות" וכתבו: "הם הצליחו להיכנס לשער שכם ולנקום בישראלים. עכשיו הם שאהידים שהשאירו מאחורי גבם פחד בכל העם בישראל". "זה לא יהיה הפיגוע האחרון בעזרת האל", נכתב, "נמשיך עד שדאע"ש יעיף את מדינת ישראל".

שלושת המחבלים הם בראא אברהים מחמד צאלח, תושב דיר אבו משעל בן 19, נעצר בעבר בגין פעילות טרור עממי. עאדל חסן אחמד ענכוש , תושב דיר אבו משעל בן 18, בעל רקע בפעילות טרור עממי ואסאמה אחמד תושב צטפא עטא בן 19, היה עצור בעבר בגין פעילות טרור עממי.

ארגון החמאס דחה את קבלת האחריות של דאע"ש לפיגוע ואמר כי המחבלים היו חברי הארגון וחברי החזית העממית, בהודעה נמסר כי "טענת דאע"ש היא ניסיון לטשטש את המפה". לדברי בכיר בארגון, עזת א-רישק, לקיחת האחריות היא פרי שיתוף פעולה בין דאע"ש למודיעין הישראלי.

תמונת ארכיון (צילום: רויטרס)
לראשונה מעורבים בפיגוע בישראל | צילום: רויטרס

רה"מ נתניהו קיים הערב דיון הערכת מצב בטלפון עם השר לביטחון פנים ארדן, מפכ"ל המשטרה אלשיך וראש השב"כ ארגמן. בסוף הדיון ראש הממשלה קיבל את המלצת השר והמפכ"ל והחליט לשלול מבני החמולות להם משתייכים המחבלים את הזכות להיכנס לישראל. עם זאת, הושארו על כנם ההיתרים לכניסה לישראל לטובת תפילות הרמאדן. בשלב זה אין כוונה לתגבר עוד את משטרת ירושלים המתגוברת ממילא במאות שוטרים.

ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים התייחס לאירוע. "אנחנו נמצאים בתקופת הרמדאן, תקופה רגישה גם לעם המוסלמי ובטח לנו", אמר. "אנחנו לא פועלים מהתראות, אנחנו בהתראה אחת גדולה ולאורך זמן. האזור הזה ספג לא מעט פיגועים ורובם, נוטרלו על ידי השוטרים. מי שינסה לפגוע בנו ובאזרחים זה יהיה סופו ואלה ההשלכות".

רס"ר הדס מלכא ז"ל (צילום: דוברות המשטרה)
הדס מלכא ז"ל | צילום: דוברות המשטרה

בבית החולי נקבע הערב מותה של לוחמת המג"ב שנפצעה בפיגוע הדקירה בשער שכם. "משטרת ישראל, משמר הגבול מודיעים בצער רב על פטירתה של רס"ר הדס מלכה ז"ל, לוחמת משמר הגבול אשר נרצחה בפיגוע שאירע הערב בשער שכם בירושלים", נמסר בהודעת המשטרה.

רס"ר הדס מלכא ז"ל, בת 23 וחצי, שירתה במשמר הגבול בשירותה הסדיר והתגייסה למשמר הגבול לפני כשנה ו-3 חודשים לשירות קבע במסגרתו שימשה כמפקדת. הדס הותירה אחריה הורים, 2 אחים ו-3 אחיות. לגבי מועד הלוויתה תצא הודעה בנפרד.