שחרור האסירים בדרך (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

700 אסירים ביטחוניים הודיעו אמש (ראשון) לשירות בתי הסוהר על החלטתם לפתוח הבוקר, יום האסיר הפלסטיני, בשביתת רעב ללא הגבלת זמן. מדובר ברוב אסירי פת"ח המוחזקים בבתי הכלא בדרום הארץ, ובאסירים ביטחוניים המוחזקים בכלא הדרים, שם גם מרצה את עונשו יוזם ומוביל השביתה - מרואן ברגותי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשב"ס הבהירו כי כבר מחר בבוקר כאשר תוחזר הארוחה הראשונה - יינקטו צעדי ענישה נגד כל האסירים השובתים. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות ששביתת הרעב הזאת תתרחב, אם זאת בשב"ס מדגישים כי בשלב הזה מדובר בענישה משמעתית בלבד, וכי הכוונה היא לנסות ולהכיל את השביתה ולפעול מול שובתי הרעב בסבלנות.

"ההחלטה הזאת היא צעד חשוב מאוד", אמר ברגותי לפני כחודש, כשהודיע לראשונה על תכנונו לפתוח בשביתה. הוא קרא לכל האסירים לכבד את ההחלטה ולקחת חלק בשביתה. "זאת ההזדמנות לאחד את האסירים הפלסטינים תחת מטריה אחת, הכל למען כבוד וכבודם של האסירים בבתי הכלא בישראל".

הנימוק הרשמי לשביתה הינו דרישות להטבת תנאים של האסירים הביטחוניים שבשב"ס מסרבים לקבל, אולם גורמי מודיעין במערכת הביטחון אומרים כי הסיבה העיקרית לשביתה היא רצון של ברגותי לחזק את כוחו הפוליטי לאחר שבבחירות האחרונות נוכח לדעת כי כוחו נחלש.

מוביל המחאה, ברגותי (צילום: פלאש 90)
מנהיג השביתה ברגותי | צילום: פלאש 90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה להקים בית חולים שדה מחוץ לכלא קציעות על מנת למנוע פינוי אסירים לבתי חולים אזרחיים מבלי להזניח את האסירים שישבתו רעב ויזדקקו לטיפול רפואי. בנוסף, הונחו אנשי השב"ס לבצע חיפושים אינטנסיביים מוגברים בתאים כדי לוודא שלא מתקיימת תקשורת בלתי חוקית בין אסירים. בנוסף, יוכל השב"ס להעביר אסירים בין בתי כלא.

"השביתה שמוביל ברגותי מונעת ממניעים פוליטיים פנים-פלסטינים, ולכן כוללת דרישות בלתי סבירות בקשר לתנאי האסירים", נימק ארדן. "הנחיתי את שב״ס לפעול בכל דרך אפשרית בכדי להכיל את השביתה בתוך כתלי בתי הכלא, ואת משטרת ישראל להיערך למתן כל סיוע נדרש לשב״ס בכל תרחיש שעלול להתפתח״.