ליברמן. עולה למתקפה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן: היחסים עם ארה"ב עמוקים | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

שר הביטחון, אביגדור ליברמן הגיב היום (רביעי) לסערה סביב העברת המידע החסוי, על ידי הנשיא דונלד טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שעל פי הדיווחים מעמיד בסכנה את חייו של מרגל ישראלי שחדר לשורות דאע"ש. "היחסים הביטחוניים בין ישראל לבת בריתנו הגדולה ארצות הברית, הם עמוקים, משמעותיים וחסרי תקדים בהיקפם ובתרומתם לעוצמתנו", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו. "כך היה וכך זה יימשך".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי דיווח של רשת ABC האמריקנית, מפי גורמים אמריקנים רשמיים בהווה ובעבר, חייו של מרגל ישראלי שחדר לשורות ארגון דאע"ש נמצאים בסכנה בעקבות המידע שמסר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשר החוץ הרוסי לברוב ושגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסיליאק. החשש הוא בחשיפת המקור בתוך הארגון בשל המידע המסווג שהודלף ואמור היה להישאר ברמת סודיות מוחלטת.

על פי הדיווח, המרגל העביר מידע על תכנון של פעילי דאע"ש לבצע פיגוע טרור במטוס שיהיה בדרכו לארה"ב בעזרת פצצה שתוחבא בתוך מחשב נייד. בעקבות המידע המהימן, ארה"ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור על העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לארצות הברית.

לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
טראמפ ושר החוץ הרוסי לברוב בבית הלב | צילום: CNN

"הסיכון האמיתי הוא לא רק המקור הזה", אמר מנהל המרכז הלאומי למלחמה בטרור לשעבר ופרשן בהווה, "אלא מקורות עתידיים הנחוצים כדי למנוע תרחישים נוספים".

בכירים בירושלים הגיבו אמש בזעם להדלפת המידע האמריקנית, וסיפרו כי ישראל לא עודכנה שהמידע שותף עם מדינות אחרות. "יש לנו שיתוף פעולה עם ארצות הברית שהוא ייחודי בקהילת המודיעין העולמית", אמר אחד מהם. "אין לנו את היחסים הללו עם אף מדינה אחרת", הוסיף בכיר אחר. "בינינו לבין ארצות הברית יש הבנות מיוחדות הנוגעות לשיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות", השניים סיפרו - והוסיפו: "הידיעה שהמידע המודיעיני הזה שותף עם מדינות אחרות בלי ידיעתנו היא בבחינת סיוט".

בחודש ינואר העלה אחד הבכירים הישראלים בשיחה עם האתר חשש מכך שטראמפ עלול לחלוק מידע עם הרוסים. "ישראל חולקת מידע מודיעיני עם ארצות הברית באופן קבוע", הוא אמר, "בחלקו גם כזה שעלול לסכן את חייהם של סוכני מודיעין".