ארכיון (צילום: פלאש 90)
ארכיון | צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה התיר היום (רביעי) לפרסם פרטי חקירת חשד להתארגנות טרור יהודי שביצעה שורת פיגועים נגד פלסטינים בשומרון. שישה בני אדם, בהם חייל בצה"ל ושני קטינים, נעצרו בשבועות האחרונים בחשד למעורבות בשורת הצתות והשלכת רימוני גז לעבר בתים של פלסטינים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך תקופה ארוכה התנהלה חקירה סמויה בנושא ובתחילת החודש החלו בשב"כ, בשיתוף עם היחידה לפשיעה לאומנית של משטרת מחוז "ש"י, לחקור את החשודים. בשב"כ אומרים כי המודיעין סביב סדרת הפיגועים בשומרון הצביע על קיום של התארגנות טרור יהודי ביישוב נחליאל שבמערב בנימין.

ארכיון (צילום: רבנים למען זכויות האדם)
ארכיון | צילום: רבנים למען זכויות האדם

במהלך חקירתם הודו החשודים בעבירות המיוחסות להם, כולל יידוי בקבוקי תבערה ורימוני גז לעבר בתים של פלסטינים, תקיפת פלסטיני, הצתה והשחתה של רכבי פלסטינים, יידוי אבנים לעבר רכבים פלסטיניים ועוד.

"השחזורים שבוצעו בשטח והודאות הנחקרים חשפו התארגנות קיצונית ואלימה, שפגעה באופן שיטתי בפלסטינים ורכושם מתוך מודעות מלאה לאפשרות שיפגעו בחיי אדם", נמסר משירות הביטחון הכללי.

הפעילים המרכזיים בהתארגנות: שני קטינים בני 16 ו-17, תושבי נחליאל; חייל בן 19 תושב נחליאל שזהותו נאסרה לפרסום; איתמר בן אהרון ומיכאל קפלן, שניהם תושבי נחליאל בני 20; ופנחס שנדורפי, תושב קריית ארבע בן 22. ארבעה מהחשודים הם בני משפחה מורחבת אחת וחלקם אחים.

דומא (ארכיון) (צילום: FLASH 90)
דומא (ארכיון) | צילום: FLASH 90

הפיגועים שפוענחו:

  • ב-30 ביוני 2015 הותקף חקלאי פלסטיני במקלות ובגז מדמיע ונפצע.
  • ב-20 בנובמבר 2015 יודו בקבוקי תבערה לתוך בית בכפר מזרעה קבליה שבאזור רמאללה בשעת לילה מאוחרת, בזמן שבני המשפחה ישנו בפנים. אחד מבקבוקי התבערה נהדף מחלון הבית. על קירות הבית רוססו הכתובות "נקמ", "מוות לערבים" ו"יהודים להתעורר".
  • ב-22 בדצמבר 2015 יודו רימוני גז צה"ליים לתוך בית מאויש בכפר ביתילו באזור רמאללה, גם כן בשעת לילה מאוחרת. אבי המשפחה שהתעורר מהרעש הוציא את אשתו ובנו התינוק מהבית. על קירות הבית הצמוד רוססה הכתובת "נקמה ד"ש עצורי ציון".
  • במהלך החקירה פוענחו מספר הצתות של רכבים פלסטיניים לאורך השנים האחרונות, בהן שתי הצתות של רכבים בכפר ביתילו באוקטובר 2015 וביולי 2014.

בימים הקרובים צפויים להיות מוגשים כתבי אישום חמורים נגד חברי ההתארגנות. בשב"כ אומרים כי חשיפת ההתארגנות מנעה פיגועים נוספים שהיו עלולים להביא לתוצאות קשות הרבה יותר ולגבות חיי אדם.

"בניגוד לכל מיני שמועות, ברוב העבירות שנחקרו בתיק אין שום פגיעה בחיי אדם ורובן אינן מעבר לקטטה בין אנשים", אמר היום עו"ד אהרון רוזה מארגון חננו שמייצג את החשודים. "השיטה הזו של מניעת מפגש עם עורך דין בכל חקירה שהכותרת שלה היא ביטחונית היא לא תקינה ולא נכונה".

"כשאדם נמצא ללא עורך דין וללא העצה הפשוטה המוקנית לו על פי חוק שלא להפליל את עצמו, ברור שיותר נוח לחוקרים", הוסיף. "הדבר הזה לא רק שעלול להביא להודאות שווא בחלק או באירועים שלמים, אלא הוא גם אסון לדמוקרטיה. זה יכול לקרות לכל אחד בכל רגע נתון".