פיצוץ בקו 12 בירשולים (צילום: עד ראיה)
זירת הפיגוע | צילום: עד ראיה

הערפל הוסר - הפצוע שמת מפצעיו הוא המחבל, חוליית הטרור נעצרה: היום (חמישי) הותר לפרסום כי הפצוע האנוש מהפיגוע באוטובוס בירושלים ביום שני, שמת אתמול מפצעיו, הוא המחבל שביצע את הפיגוע בו נפצעו 20 בני אדם. בית המשפט התיר לפרסם כי המחבל, שאתמול מת מפצעיו, הוא עבד אל חמיד מחמד אחמד אבו סרור בן ה-19 תושב בית ג'אלה ומזוהה עם תנועת חמאס. ביממה לאחר הפיגוע נעצרה חוליית החמאס בה היה חבר אבו-סרור, שחבריה תכננו את הפיגוע ושלחו את אבו-סרור לבצע אותו.

לפני הפיצוץ באוטובוס: הסתה ממוקדת של חמאס לבצע פיגועים 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בפיגוע נפצעו 20 אזרחים, מהם 1 באורח קשה, 7 באורח בינוני והיתר באורח קל. רוב הפצועים כבר שוחררו: בבית החולים הדסה עין כרם עדיין מאושפזים ארבעה מפצועי הפיגוע - שלושה מונשמים ומורדמים במצב בינוני עד קשה מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ, ופצוע נוסף מטופל במחלקה לכירורגיה פלסטית במצב בינוני ובהכרה. אתמול נמסר מבית החולים שערי צדק בבירה כי שני פצועים מהפיגוע - נער בן 13 וגבר בן 34 - מאושפזים במצב קל-בינוני.

לאחר הפיגוע החלה פעילות מודיעינית ומבצעית של השב"כ, המשטרה וצה"ל - במהלכה נעצרו מספר חשודים, פעילי חמאס מאזור בית לחם, שעל פי החשד היו מעורבים בתכנון הפיגוע ובהוצאתה לפועל. זהותם של העצורים טרם הותרה לפרסום, וחקירתם עוד נמשכת.

מפקד מחוז ירושלים שיבח את החוקרים ואת שיתוף הפעולה הפורה עם שירות הביטחון הכללי שהביא למעצר המהיר של החשודים: "זהו שיתוף פעולה שתורם רבות להגברת הביטחון של הציבור". הפרטים נחשפו לאחר שבית משפט השלום בירושלים נענה לבקשת החוקרים. צו איסור פרסום עדיין הוטל על פרטי החשודים ועל יתר פרטי החקירה.

הכרוז שהפיץ חמאס
הכרוז שהפיץ חמאס | צילום:

ההערכה: מטען קטן וחובבני

אתמול דיווחה רשת "אל ג'זירה" כי ארגון הטרור חמאס לקח אחריות לפיצוץ, שעות לאחר שהפצוע שנחשד כמחבל מת מפצעיו בבית החולים שערי צדק. בכרוז שהופץ ברשת ומיוחס לחמאס בית לחם נראה המחבל עבדול חמיד אבו סרור ונכתב כי הוא פעיל בארגון. עם זאת, בכלי התקשורת הרשמיים של הארגון לא הועלתה הודעה רשמית עד לשעה זו, אלא רק התייחסות לדיווח.

במערכת הביטחון מבהירים כי מוקדם לקבוע שהפיגוע מסמן שינוי משמעותי בטרור הפלסטיני בגל הטרור הנוכחי. עם זאת, הוחלט להגדיל את התגבור למשטרת ירושלים לקראת הפסח, מעבר לזה שתוכנן במקור נוכח טרור הבודדים בפיגועים לא-צפויים.

האוטובוס המפויח ממנו ניצלה עדן (צילום: אביגדור לוינגר)
האוטובוס השרוף | צילום: אביגדור לוינגר

זמן קצר לאחר הפיגוע דווח כי ממצאי החקירה הראשונים העלו כי המטען שהתפוצץ בחלקו האחורי של האוטובוס היה מטען קטן שהורכב באופן חובבני. לא נמצאה כמות גדולה של רסס, נתון שאפיין את פיגועי ההתאבדות באוטובוסים בעבר. הפרטים הללו מחזקים את ההערכה במשטרה שמאחורי הפיגוע לא עומד אחד הארגונים הממוסדים.