כך נראו הרגעים הראשונים לאחר הפיצוץ באוטובוס בירושלים: בין הראשונים שהגיעו לזירה ברחוב משה ברעם אתמול (שני) היה הכבאי אריק אבולוף משירותי כבאות והצלה ירושלים. המצלמה שהורכבה על קסדתו תיעדה את המראות הקשים - וגם את הבלבול והחשש מצד כל הנוכחים בזירה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר עדיין מאושפזים 12 מפצועי הפיגוע בבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים, והחקירה המשטרתית נמשכת. טרם התבררה זהותו של אחד הפצועים קשה, ונבדקת האפשרות לפיה הוא המחבל שהפעיל את המטען המאולתר.

מבית החולים שערי צדק נמסר כי מצבו של אותו פצוע "קשה מאוד, לא יציב ובסכנת חיים": האיש שטרם זוהה סובל מפגיעה משולבת קשה בגפיים ומכוויות, והוא מורדם ומונשם. כמו כן מאושפזים בבית החולים שני פצועים שנותחו ומצבם מוגדר בינוני ועוד שלושה פצועים באורח קל. מבית החולים הדסה נמסר כי מצבם של ארבעה פצועים מוגדר בינוני עד קשה ויציב, ושני פצועים נוספים מטופלים במצב קל.

למרות הפיגוע הקשה, גורמים בפיקוד המשטרה ובמשטרת ירושלים אינם ממהרים להכריז כי הוא מבשר על תפנית בגל הטרור הנוכחי ועל עליית מדרגה בפיגועים.

ממצאי החקירה הראשונים מעלים כי המטען שהתפוצץ בחלקו האחורי של קו 12 סמוך לתלפיות היה מטען קטן שהורכב באופן חובבני. עד כה לא נמצאה כמות גדולה של רסס - נתון שאפיין את פיגועי ההתאבדות באוטובוסים בעבר. הפרטים הללו מחזקים את ההערכה במשטרה שמאחורי הפיגוע לא עומד אחד מארגוני הטרור הממוסדים.

בשעות הערב זוהה אחד משני הפצועים קשה בפיגוע - יהודי תושב ירושלים. עם זאת, בשלב זה עדיין לא ידועה זהותו של פצוע שמאושפז במצב אנוש וקיים חשד כי הוא המחבל שפוצץ את מטען החבלה באוטובוס.

לזירת הפיגוע הגיע בשעות הערב מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך. בהערכת מצב שקיים עם מפקד משטרת ירושלים ועם בכירי המחוז סוכם על תגבור של כוחות המשטרה בעיר. העלאת כמות הסיורים המשטרתיים ונראות מוגברת של שוטרים ברחובות הבירה נועדו בין היתר כדי לחזק את תחושת הביטחון של התושבים.

בפיגוע נפצעו 16 בני אדם, בהם שניים במצב קשה ושישה במצב בינוני, לאחר שהאש שהתלקחה באוטובוס התפשטה לאוטובוס וכלי רכב סמוכים. "תפילותינו נתונות להחלמת הפצועים ממתקפת הטרור", אמר הנשיא ריבלין. "ביום כזה ברור לכולנו כי מאבקנו בטרור לא ייפסק. נרדוף ונשיג כל מבקש רעתנו עד אשר יובטח השקט".

הפיגוע באוטובוס, בחודש שעבר (צילום: רויטרס)
זירת הפיצוץ | צילום: רויטרס

"שני אוטובוסים בירושלים התלקחו בפיגוע טרור", אמר אמש ראש הממשלה נתניהו. "אני שולח איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נאתר את מי שהכין את מטען החבלה הזה. אנחנו נגיע למשלחים, אנחנו גם נגיע למי שעומד מאחוריהם ונבוא חשבון עם הטרוריסטים הללו".

זירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
החקירה בעיצומה | צילום: רויטרס

זמן רב יחסית חלף מרגע הפיצוץ ועד שבמשטרה קבעו בוודאות כי מדובר במטען חבלה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהאוטובוס נשרף כליל ולחבלנים לקח זמן לאתר את מוקד הפיצוץ. מסיבה זו נלקחה בחשבון תחילה גם האפשרות שמדובר בכשל טכני שגרם לפיצוץ ולהתלקחות.