פעילי חמאס, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מה צפוי בסיבוב הבא? | צילום: רויטרס, חדשות

"חמאס עדיין מחפש להשמיד אותנו": על רקע המשך הניסיונות של חמאס לחדש את פעולת המנהרות, בישראל לוקחים ברצינות רבה את האיום - ומזהירים כי סבב לחימה הוא בלתי נמנע. שר הביטחון החדש אביגדור ליברמן הבטיח בעבר למוטט באופן אקטיבי את שלטון חמאס, אך גורם בכיר במשרד הביטחון הבהיר היום (רביעי) כי ישראל לא תפעל באופן אקטיבי להפיל את ההנהגה של ארגון הטרור - "אסור לנו ליזום". עם זאת, הבהיר הבכיר כי "העימות הבא חייב יהיה להיות העימות האחרון מבחינת שלטון החמאס – סוף שלטון חמאס".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הניסיונות לראות בחמאס פרגמטי, כמי שאפשר לדבר איתו ולהגיע להבנות – זה הכל קשקוש. מטרתו היא רק השמדת מדינת ישראל", הוסיף הגורם. "המסקנה היא שעימות עם חמאס הוא בלתי נמנע, אבל לא צריך למהר, צריך להיות מפוקחים, לא לחפש הרפתקאות. אין לנו עניין לשלוט בעזה, אין לנו אלטרנטיבה שלטונית שם, אבל לא ניתן לנהל מלחמת התשה בלתי פוסקת. לא ננהל שום הרפתקה בעניין החלפת חמאס".

הגורם מתח ביקורת גם על ההנהגה ה"מתונה" יותר של הרשות הפלסטינית: "הבעיה המרכזית שלנו היא אבו מאזן. אנחנו חזקים בזירה הצבאית וחלשים במדינית, זו הבטן הרכה שלנו. אבו מאזן מנצל את זה ומוביל מתקפת טרור מדיני נגד ישראל". לדברי הבכיר, עבאס "לא מעוניין בשום התקדמות, רק בסטטוס קוו הקיים. אין לו את העוצמה לחתום על שום הסדר והוא גם לא רוצה בכך".

אבו מאזן במסר לישראלים (צילום: רויטרס, חדשות)
"מפעיל טרור מדיני". אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

"יעלון לא היה צריך לצאת נגד החייל"

הגורם התייחס גם לפרסומים על ארה"ב והיקף הסיוע הביטחוני: "צריך לסגור את ההסכם עם הממשל הזה הכי מהר שניתן ולא למשוך את הזמן. בת הברית העיקרית שלנו היא ארצות הברית, לא אף אחד אחר. ארצות הברית לפני כולם. רוסיה חשובה, אבל ארצות הברית במקום הראשון".

עוד התייחס הגורם לפרשת אלאור אזריה, החייל היורה מחברון, ומתח ביקורת על שר הביטחון לשעבר יעלון: "הכל צריך להיבחן בבית הדין הצבאי, טרם ניתן לקבוע אם הוא צדק או טעה. ייתכן שטעה, היחיד שמוסמך לקבוע זה בית הדין הצבאי. שר הביטחון הקודם לא היה צריך לצאת בכנסת נגד החייל כפי שיצא".

תיעוד הירי במחבל בחברון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
אזריה פעל כראוי? "ייתכן שטעה" | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

כמו כן הביע הגורם אמון באפשרות להשיג הסדר אזורי, על בסיס שיתוף פעולה עם מדינות ערביות מתונות: "זה החזון של המזרח התיכון האחר. הפוטנציאל לכך עצום, לא תהיה ברירה למדינות המתונות להגיע לזה. אפשר ונכון לזרז את התהליך הזה. יוזמת א-סיסי חשובה. הדרך שבה דיבר חשובה מאוד, לא מובנת מאליה. יש לברך על כך".

סוגייה ביטחונית בוערת נוספת היא עליית חברי הכנסת להר הבית, שצפויה להתחדש כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. הגורם קרא להרגעת הרוחות ועצירת הביקורים של נבחרי הציבור: "צריך להסתכל רק על חוק אחד – חוק השכל הישר. לא צריכים לייצר בעיות והרפתקאות, להדליק עוד תבערה, זה לא עושה שכל. מקווה שוועדת האתיקה תבלום את הנושא".