למחנה הפליטים בקלנדיה בשולי רמאללה יש מעמד מיוחד אצל כוחות הביטחון. הסטטיסטיקה מצביעה על ריבוי מפגעים שמגיעים משם, הניסיון מלמד שכל כניסה לקלנדיה היא אירוע אלים ורבים מתושבי המחנה נושאים תעודות זהות כחולות. בשל כך יחידת דובדבן מופנית לשם לסדרה ארוכה של פעילויות, בין היתר כדי לעצור פעילי תנזים חמושים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההכנות לפעילו יחידת דובדבן לוקחת בחשבון הרבה תרחישים, כולל כניסה שקטה, תפיסתו של פעיל תנזים ויציאה שקטה, אבל הניסיון מלמד שזה לא בדיוק קורה כמעט אף פעם ולכן ההכנות לוקחות בחשבון ירי, התקלויות עם חמושים ובעצם הכל. "במחנה הזה אנחנו יודעים שהרשות לא פועלת ולכן המקום הזה הוא מחנה שרק צה"ל מטפל בו", אומר רב סרן א', מפקד פלגת דובדבן. "אנחנו יודעים לפעול במחנה הזה בכל שעה, בכל יום".

"מגינים על הבית" | צילום: חדשות 2

לאחר קטע רגלי של שני קילומטרים מגיעים למחנה הפליטים. "החיילים מרגישים שהדבר הכי משמעותי הוא שמגינים על הבית", אומר סא"ל ק', מפקד דובדבן. "לוחם דובדבן פוגש בכל לילה את המחבל שאו תכנן לצאת לפגע או היה בדרך לפגע, והם עובדים קשה. אבל עושים את זה עם הרבה חיוך והרבה אהבה".

כשנשאל לגבי נהלי הפתיחה בירי, מסביר רב סרן א' כי ברגע שמדובר בסכנת חיים לכוחותינו אז כלל אין שאלה. "אנחנו מבצעים ירי על מנת לפגוע ולנטרל את האיום על כוחותינו, אנחנו לא הורגים סתם", הוא אומר. "ברגע שהוא פגע והאיום הוסר אז כאן העסק נגמר מבחינתו. כשצריך להרוג אנחנו הורגים וכשצריך לפצוע אנחנו פוצעים, הכל תלוי במידת האיום על כוחותינו".

תיעוד מיוחד של המעצרים הליליים
תיעוד מיוחד של המעצרים הליליים | צילום: חדשות 2

שני שמות של מבוקשים היו בתחילת הלילה. כשלוחמי דובדבן נכנסו לביתו של אחד הם גילו שהוא פשוט לא שם ועל כן שמו יישאר ברשימת המבוקשים. השני, מוסטפא מוחמד חמד, שהיה שותף להפרות סדר רבות בשבועות האחרונים, נעצר.

לאחר מעצר המבוקש נשאר ללוחמים רק לצאת החוצה מהמחנה, אך מה שהתחיל בתנועה שקטה הסתיים בכך שבדרך החוצה החלו הפרות סדר והשלכת ציוד לעבר הכוח. "בתקופה האחרונה אנחנו עובדים מסביב לשעון, לילה רודף יום", מוסיף רב סרן א'. "יכול להיות שמחר בבוקר מיד לאחר הפעילות נצא לפעילות אחרת. בתקופה האחרונה הגענו לרמה אחרת שאנחנו יודעים לעשות מבצעים מסובכים בפרק זמן מאוד קצר".