הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס)
יוכר כנפגע פעולות האיבה | צילום: רויטרס

לקראת יום הזיכרון צורף שמו של מוחמד אבו ח'דיר, הנער בן ה-16 משועפט שנרצח בידי יהודים וגופתו נשרפה, לקיר הזיכרון לחללי פעולות האיבה בהר הרצל. אביו של הנער הביע מחאה ואמר: "הם רוצים להצטייר בעולם כלא גזענים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בריאיון לרדיו קול ישראל בערבית האשים האב חוסיין אבו ח'דיר כי הוספת שמו של בנו לקיר הזיכרון היא צביעות ושקר ואמר: "מוטב היה שהיו מאפשרים לי לתלות את תמונתו על הבית במקום לציין את שמו בהר הרצל".

שבועות ספורים לאחר רצח הנער הכירה הרשות המאשרת במשרד הביטחון באירוע כלאומני. לאחר מעצרם של יוסף חיים בן-דוד ושניים מקרובי משפחתו בחשד לביצוע הרצח המחריד, הועברה ההנחיה לביטוח הלאומי. הסיפור פורסם לראשונה ברשת ב' של קול ישראל.

שמו של אבו ח'דיר על לוח הזיכרון
שמו של אבו ח'דיר על לוח הזיכרון | צילום:

ההחלטה התקבלה בהתאם לתוצאות החקירה של האירוע על ידי המשטרה והשב"כ, שקובעים אם האירוע בוצע על רקע פלילי או לאומני. אם נקבע שהרקע לאירוע לאומני, משרד הביטחון מעביר את עמדתו למוסד לביטוח לאומי שמעביר את המקרה לאגף נפגעי פעולות האיבה במוסד. זאת, בהתאם לחוק פעולות האיבה, שחל על כל אזרח במדינת ישראל בין אם יהודי או מוסלמי.

פרט להכרה כנפגע פעולות איבה זוכה משפחתו של אבו ח'דיר, כמו יתר המשפחות, לתנאים וקצבאות מהמדינה. אבו ח'דיר אינו מקרה תקדימי - בעבר הוכרו מספר ערבים שנפגעו על ידי יהודים על רקע לאומני, כגון ארבעת הנרצחים בפיגוע שביצע עדן נתן זאדה בשפרעם באוגוסט 2005.

הנער מוחמד אבו ח'דיר נרצח בחודש יולי האחרון, כנקמה על חטיפת ורצח שלושת הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. הנאשמים ברצח שחזרו. "אמרנו 'בוא ננקום'", הסביר אחד מהם. "החלטנו שניסע לכיוון שועאפט ובית חנינה על מנת להתעלל במישהו ערבי, או לגרום נזק לרכוש, או שמישהו יקבל מכות".