בה"ד 1, ארכיון (צילום: דו"צ, חדשות)
ארכיון | צילום: דו"צ, חדשות

לפני מספר חודשים הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט החליט לבטל לחלוטין את קורסי ההכנות לקצונה, זאת כחלק מחיסכון תקציבי ורצון לבטל תקנים, ובבית הספר לקצינים (בה"ד 1) מתאימים את עצמם לשינויים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבה"ד קולטים כעת את החיילים בלי כל הכשרה ועל כן, הוחלט לשנות את מבנה הקורס. ב-10 הימים הראשונים הוחלט לערוך שלב א' בקורס, בו יוכלו המפקדים לראות מי לא מתאים להיות קצין (חיילים שבעבר נופו מההכנות לקצונה), וכך ינפו חיילים לא מתאימים.

בין היתר הצוערים יעברו יותר מבחנים, שיחות ואף סוציומטרי "מוקטן", בו הם יחוו דעתם על חבריהם לקורס. מבחני ההכנה העיוניים לקצינים גם כן ישתנו: הנושאים של ביטחון מידע, תזונה ובריאות, תקשוב ומכשירי קשר יירדו מהמבחן, וכן גם מספר השאלות יצומצם. תכנים כמו מלחמות ישראל, זרמים בחברה ורובאות יישארו.

בנוסף, הוחלט לערוך לפני כל תחילת קורס כינוס של כל המועמדים - שם יסבירו להם על מבנה הקורס, הדרישות הפיזיות ויעבירו להם את ספרי הלמידה העיוניים עליהם ייבחנו. השינוי הראשון במבחנים ייכנס בסוף אוגוסט. בנוסף, שוקדים כעת על פיתוח אפליקציה צבאית, שתאפשר לצוערי הבה"ד ללמוד את החומר העיוני דרך הסמארטפון והמחשב הביתי.

על כל צוער תהיה חובת התנסות בעשרת הימים הראשונים - בין אם בהובלת שיעור או משימה והוא יוערך על כך. בנוסף, יוגדר יעד אישי בשבוע זה אצל קצין האימון הגופני. "הבעיה המרכזית היא לא התכנים העיוניים שהם לא למדו אלא יותר הקטע הנפשי - רוב הצוערים מגיעים אלינו אחרי שנה בצבא, ואחרים עתודאים מגיעים לעתים שלושה או ארבעה חודשים אחרי הטירונות", סיפרה קצינה בכירה בבה"ד.

שינויים אלה מצטרפים לשינויים אחרים שהתבצעו בבסיס לפני מספר חודשים. כך למשל הוסיפו למגמת "להב" ניווט בדד, והפסיקו את הניווטים שהיו למגמת קציני המטה "נחשון" - שכיום לומדים רק טופוגרפיה והתמצאות כללית במרחב, זאת לאחר שבצבא הבינו כי אין צורך שהם יילמדו ניווט כי לא זה ייעודם. לקצינים אלה הוספו תכנים שקשורים לעבודה מול מחשב למשל.

"אנו רוצים שהקצינים יהיו בעלי אחריות גדולה יותר", הוסיפה הקצינה, שציינה כי בצבא מתכננים להקים "קורסי פיקוד" (בדומה לקורס מ"כים) בחילות השונים, על מנת שיחליפו את מה שהיוו ההכנות לקצונה, שהופסקו לאחרונה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני