תרגיל העורף הלאומי השנתי "נקודת מפנה 15" שהחל ביום ראשון הגיע היום (שלישי) לשיאו עם הישמע אזעקה עולה ויורדת ברחבי הארץ. אזעקה נוספת תישמע הערב ב-19:05. במסגרת התרגיל מדמים כוחות הביטחון התמודדות עם שורה של מצבי חירום ובהם מתקפת טילים על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההתרעה על האזעקה הופיעה ברדיו, באתרי האינטרנט ובטלוויזיה ובאמצעות הודעת "מסר אישי" בטלפונים הסלולריים כחצי שעה לפני שנשמעה. על פי דובר צה"ל, התרגיל תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2015 ונועד לשמירה על כשירות הכוחות ואין לייחס למועד התרגיל שינוי כלשהו ברמת הכוננות של הצבא.

ריבלין במקלט (צילום: מארק ניימן לע"מ)
גם הנשיא ירד למקלט | צילום: מארק ניימן לע"מ

מפקד פיקוד העורף האלוף יואל סטריק הגיע לחמ"ל העירוני בתל אביב. "ניצחון של העורף הוא יכולת עמידה איתנה לאורך המערכה", הבהיר. "אני רוצה לראות רציפות תפקוד ברמה הלאומית, אזרחים מוכנים ולא בפאניקה. נבנה לנו תרגיל מאתגר שהציב אותנו בפני דילמות שניאלץ אולי להתמודד איתן גם במציאות".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי אמר כי "ההיערכות שלנו היא גם לימי שלום וגם מלחמה. צריך להתכונן כמו שצריך, להכין את עצמך לפעול בתנאים של הבלתי צפוי".

 

גם שר החינוך נפתלי בנט השתתף בתרגיל ההתגוננות הארצי, בבית ספר בטמרה. "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שילד בן 5 חווה בה כבר שתי מלחמות, ושילדותיה מתרגלות ירידה למקלטים", אמר. "מצד שני זאת המדינה שכולם מרגישים צורך לתקוף אותה על מוסריותה וערכיה. התרגיל היום משקף את האמירה הברורה: אנחנו היחידים שיודעים לדאוג לעצמנו, ואנו נמשיך לחיות ולהתפתח לצד תרגולים והגנה על חיי ילדינו. לצערי התרגיל יכול להפוך תוך זמן לא ארוך למציאות ועלינו להיות ערוכים לכך".

תרגיל פיקוד העורף בשנה שעברה (צילום: דובר צה"ל)
אימון של חיילי פיקוד העורף | צילום: דובר צה"ל

במסגרת התרגיל מתרגלים פיקוד העורף, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, כיבוי והצלה, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות מתן מענה לעורף בתרחישי חירום שונים. הדגש בתרגיל עומד על ירי טילים קונבנציונלי. התרגיל יימשך עד יום חמישי הקרוב ובמהלכו תורגש במהלך השבוע תנועה ערה של כלי רכב, כלי טיס וכלי שיט צבאיים ברחבי הארץ לאורך כל שעות היממה.

תרגלו פינוי: בנט עם תלמידי בטמרה (צילום: נחום סגל)
תרגלו פינוי: בנט עם תלמידי בטמרה | צילום: נחום סגל

עם הישמע האזעקה התבקשו כלל האזרחים לפעול על פי הנחיות ההתנהגות בעת ירי טילים ולהיכנס למרחב המוגן המתאים ביותר עבורם בהתאם לזמן ההתרעה העומד לרשותם. בפיקוד העורף טוענים כי התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור והרשויות המקומיות למצבי חירום. מוסדות החינוך וגני הילדים משתתפים אף הם בתרגיל, במהלכו תירגלו התלמידים כניסה למרחבים המוגנים. גם בבסיסי צה"ל, משרדי הממשלה ומוסדות ציבור נוספים תירגלו העובדים את הכניסה למרחבים המוגנים בעת אזעקה.

דגש מיוחד ניתן להיערכות ומוכנות התשתיות הלאומיות (חשמל, מים, גז) למצבי חירום, וכן על שדרוג רמת התיאום ושיתוף הפעולה בין כלל משרדי הממשלה. במהלך התרגיל מתורגלים המטה והשטח בתרחישים שונים ברחבי הארץ, שמופעלים על-ידי רשות החירום הלאומית ופיקוד העורף.

חיילי פיקוד העורף מתרגלים (צילום: רויטרס)
חיילי פיקוד העורף מתרגלים | צילום: רויטרס

הנחיות ההתנהגות בעת הישמע אזעקה:

1. בזמן הישמע האזעקה, מתבקשים התושבים להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, בהתאם לזמן העומד לרשותם.

2. הכניסה למרחבים המוגנים תתבצע בכל מקום - בבית, במקום העבודה וכדומה.

3. בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש לסיים את תהליך המיגון, בהתאם לזמן העומד לרשותכם ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:

במבנה - יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט או מרחב פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

בחוץ
- יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו - יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

• אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון.
• חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.
• יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

4. במידה והכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות.

5. כלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשכו כסדרם.

6. כנסים ואירועים המוניים ימשכו כסדרם.

7. כל תנועת כלי הרכב לרבות תחבורה ציבורית ומכוניות פרטיות, תימשך כסדרה גם בעת הישמע האזעקה.