הזעקה (צילום: גיא ורון, חדשות 2)
צפון רמת הגולן, היום | צילום: גיא ורון, חדשות 2

הזירה הצפונית מתחממת שוב: אזעקה נשמעה הבוקר (רביעי) סמוך לשעה 11:45 בצפון רמת הגולן במספר יישובים ובהם: אורטל, אלוני הבשן, מרום גולן, עין זיוון וקשת. תושבים רבים במועצה האזורית גולן מיהרו למרחבים מוגנים, אך לא זוהו נפילות בישראל וככל הנראה הן היו בשטח הסורי. מצה"ל נמסר כי "הנושא נמצא בבדיקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצדו הסורי של הגבול נשמעים לאורך שעות הבוקר חילופי אש עזים, בעיקר באזור קוניטרה, במסגרת הקרבות בין כוחות אסד למורדים. מאחד האזורים ברמה דווח על זליגה של פצמ"רים מהלחימה בסוריה, אך לא התקבל לכך אישור רשמי. לאחר מספר דקות שבו התושבים באזור לשגרת יומם, לאחר שלא אותרו נפילות.

אתמול צה"ל ומשטרת ישראל הכריזו למשך מספר שעות על שטח צבאי סגור בצפון-מזרח רמת הגולן כדי להגביל תנועת אזרחים. הצעד החריג הגיע בעקבות הקרבות העזים בחלקה הסורי של צפון רמת הגולן והחשש בישראל מהפגנות של הדרוזים סמוך לגדר הגבול.

צופים בדאגה לעבר סוריה, השבוע
משקיפים על הקרבות, אתמול | צילום:

חשש בקרב הדרוזים: קרובינו בסוריה בסכנת טבח

בימים האחרונים נערכים קרבות עזים ברמת הגולן הסורית, סמוך לכפר הדרוזי חאדר, בין כוחות המורדים שמגיעים מהכפרים הסובבים לבין צבא אסד. אתמול נפוצו שמועות בכפרים הדרוזים בישראל על טבח או סכנה של נפילת הכפר חאדר בידי המורדים. בעקבות כך התחילו להגיע לרמת הגולן מספר צעירים, שחלקם הצהירו כי ייחלצו לסיוע בני עדתם בסוריה.

הפעילות של צה"ל נועדה, בין היתר, למנוע מעבר של הגדר. צה"ל הכין שורת תכניות בהתאם לתרחישים שונים של ההתפתחויות בסוריה. מי שיגיע משטח סוריה אל קרבת הגבול ייענה באופן מיידי בהגנה וגם בסיוע הומניטרי. המסר מכוון לתושבים הסורים בכלל, אבל בעיקר לתושבי הכפרים הדרוזים הקרובים לישראל.

באזורים הסמוכים לגבול התקבצו אתמול עשרות דרוזים ישראלים, תושבי רמת הגולן, הצופים באמצעות משקפות על הלחימה המתמשכת בצד הסורי. בכל אותה עת נשמעו קולות נפץ רמים, כתוצאה מהירי של שני הצדדים הנאבקים. המשקיפים סיפרו כי הם חוששים לגורלם של בני משפחותיהם.

דרוזים בגולן משקיפים על סוריה (צילום: חדשות 2)
צופים בדאגה | צילום: חדשות 2

דובר צה"ל: "עוקבים אחר המתרחש, המצב בשליטה"

הקרבות הסמוכים לאוכלוסיה הדרוזית מדאיגים את התושבים הדרוזים בישראל, בגליל ובגולן. הם חוששים מפגיעה באחיהם, דבר שהופך למחושי ככל שהקרבות מתרחבים לגזרתם. בשבועות האחרונים הרבו נציגי העדה להפגין בנושא, תוך שהם קוראים לישראל להציל את בני משפחותיהם שנמצאים בלב הקרבות.

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז כתב אתמול בפייסבוק כי "הבוקר קיימנו הערכת מצב מיוחדת בראשות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט בנושא האירועים בצפון רמת הגולן. עסקנו בהשפעתם של האירועים על הדרוזים בכפרים הסמוכים לגבול ברמת הגולן מתוך שותפות וברית דמים בינינו לבין אחינו הדרוזים במדינת ישראל".

"שוחחתי לפני מספר דקות עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי שעדכן כי המצב בשטח רגוע, ללא אירועים חריגים ונמצא בשליטה מלאה", הוסיף. "הרמטכ"ל הנחה לשמר את המציאות הנוכחית ברמת הגולן ולהבטיח את רמת הביטחון הנדרשת".