מדינת ישראל מרכינה ראש לזכרם של 23,320 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. אירועי יום הזיכרון נפתחים בשעה זו (שלישי) בטקס בבית יד לבנים בירושלים במעמד ראש הממשלה, יושב ראש הכנסת והרבנים הראשיים לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אחי ואחיותיי למשפחת השכול, אני יודע את כאבכם, אני מכיר את געגועיכם", אמר נתניהו בטקס. "היגון אינו מרפה וביום הזה העם משתתף ביגוננו ומרכין את ראשו ואת דגלו בהכרת תודה שאין גדולה ממנה לזכרם של יקירינו שנפלו - יהודים, נוצרים, מוסלמים, בדואים, דרוזים, צ'רקסים.

"בנינו ובנותינו נתנו הכל, גם את חייהם, כדי להבטיח את תקומת עמנו וביטחונו. בשנות המאבק של עם ישראל לשוב לארצו ולבנות בה את ריבונותו, שדות הקרב כמעט ואינם מתחלפים. הצוררים מתחלפים, אבל ככל שמתגברים איומי אויבינו להשמיד את הבית, כך מתגברת נחישותנו להגן עליו".

"דם יקירינו ספוג באדמת ישראל"

"הרוח שמפעמת בנו לא נחלשה בחלוף השנים. היא הולכת ומתחזקת. ראינו את הרוח הגדולה הזאת בקיץ האחרון במבצע צוק איתן. איזה אומץ לב, איזו רעות, איזו התלכדות, איזו הקרבה. ראינו גם חיילים בודדים שבאו מן התפוצות כדי לשרת את מדינת ישראל וצה"ל ונפלו במערכה. הם הותירו בחו"ל משפחה וחיים נוחים ובחרו להתגייס ליחידות של לוחמים. המוני עם ישראל חלקו להם כבוד בדרכם האחרונה".

"בנינו ובנותינו נתנו הכל" (צילום: פלאש 90 - חיים ז"ק)
"בנינו ובנותינו נתנו הכל" | צילום: פלאש 90 - חיים ז"ק

"אחי ואחיותיי בני המשפחות השכולות, עבותות הקשר שלנו לארץ ולמדינה איתנים ונצחיים. ישראל היא מקור חיינו. דם יקירינו ספוג באדמתה. כשהכאב גואה וייסורי האובדן מתגברים, נתנחם בכך שהבנים והבנות נפלו בשליחות שאין נאצלת ממנה - להבטיח את קיום האומה. אין עתיד לעם היהודי בלי מדינת ישראל. ויש לו עתיד אם נשכיל לשמור על מדינתנו".

גם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין נשא דברים בטקס. "כל אחד מהחללים חשוב בעינינו כעולם מלא, כל נופל הוא סיפור חיים, כל חלל הוא אישיות - מכלול כישורים שלא באו במלואם לידי ביטוי, של חלונות שכבר לא יתגשמו", אמר. "כל סיפור של נופל במערכה פוצע ודוקר, אך בו בזמן גם מזכיר לנו שגבורה ותעצומות נפש אינן רק נחלת העבר הרחוק. לוחמי ולוחמות צה"ל היו ונותרו הבריח התיכון של צבא ההגנה לישראל".

הערב תישמע צפירת דומיה בת דקה

בשעה 20:00 תישמע צפירת בת דקה ברחבי הארץ ואחריה יחל טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל גדי איזנקוט. בשעה 21:00 יחל במשכן הכנסת טקס "שרים לזכרם". אירוע "שרים לזכרם" יתקיים במקביל גם בכיכר רבין בתל אביב.

מחר בשעה 11:00 תישמע ברחבי הארץ צפירה בת שתי דקות ואחריה יחל טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל במעמד ראש הממשלה, הנשיא והרמטכ"ל. במקביל יתקיים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול טקס אזכרה לחללי מערכות ישראל במעמד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

בשעה 13:00 יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל ובשעה 20:00 יתקיים בהר הרצל טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים - הטקס המבשר על תחילת אירועי יום העצמאות.

אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר ממיליון וחצי בני אדם לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. פעילות האגף מתפרסת על פני 52 בתי עלמין צבאיים, ומאות חלקות קבורה צבאיות, מקריית שמונה ועד אילת, ואלפי קברים ביישובים השונים.

על פי נתוני משרד הביטחון, בשנה החולפת נוספו 116 חללים למניין הנופלים, בהם 35 נכי צה"ל שנפטרו השנה כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי צה"ל. 35 נכי צה"ל נפטרו השנה כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי צה"ל. מספר בני המשפחות השכולות בישראל 2015 הוא 16,760, מתוכם 9,753 הורים שכולים, 4,958 אלמנות ו-2,049 יתומי צה"ל וכוחות הביטחון.