עכבר בתפוחי אדמה
עכבר בתפוחי אדמה | צילום:

סביר להניח שגם אתם נתקלתם לא אחת בשנים האחרונות בתמונות שמפרסמים חיילים ברשת, ובהן הם מתעדים "חברים" חדשים במטבח הצה"לי - פעם זה תיקן חומק ליד צלחת אוכל, ובמקרים אחרים, כמו הצילום שעלה היום לעמוד "חיילים מצייצים", עכבר בתבנית תפוחי אדמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצה"ל מדגישים כי הם לוקחים ברצינות את כל התלונות ונלחמים בתופעה, ומציינים לצד זאת כי ישנה ירידה במספר הדיווחים על מזיקים בחדרי אוכל ומטבחים.

על פי בדיקות הצבא, חל שיפור משמעותי בכל הקשור לתברואה בבסיסים השונים, ובענף בריאות הצבא שבחיל הרפואה מקפידים כי כל מקרה חריג יתוחקר ויופקו ממנו הלקחים. הבעיה המרכזית, אומרים בצה"ל, מתחילה בתקופת הקיץ - עם החום הגדול, לדבריהם, יוצאים גם המזיקים.

בכל פיקוד, יחידה או חיל יש קצין שאמון על בריאות הצבא - שדואג לריסוסים נגד מזיקים. אין בצה"ל נוהל קבוע לריסוס - כל תקופה מסוימת - אלא לפי צורך. "הדגש העיקרי שלנו זה מניעה: ניקיון ופינוי אשפה, שמושך אליו את המזיקים", מספרת קצינה שאמונה על התחום בחיל הרפואה.

עכבר בשקית שניצלים (צילום: חדשות 2)
עכבר בשקית שניצלים | צילום: חדשות 2

גורמי הפיקוד, יחד עם גורמי מטכ"ל עורכים ביקורות מעת לעת במטבחים - חלק מהן מתואמות מראש ואחרות מוגדרות ביקורות פתע, על מנת לבדוק את רמת התברואה. לפחות פעם בשנה יש ביקורת פתע בכל מטבח וחדר אוכל, כך לפי צה"ל. בין היתר בודקים שם את התשתית, הניקיון ונהלי העבודה. בנוסף, מגיעים בצבא לכל ספק שמספק מוצרי מזון לצבא.

"אנו בודקים איך נראית התשתית ולפעמים ופועלים על מנת לתקן קרמיקות שנשברו למשל, אני גם נשארת בבסיס לאכול ארוחת צהריים", ציינה קצינה שעורכת ביקורות כל שבוע בכל הארץ. בצוות הצבאי מצויים רופאים וטרינרים, מפקחי בריאות הציבור, רופאים ומדבירים.

חדר אוכל צבאי. ארכיון (צילום: דו"צ)
חדר אוכל צבאי. ארכיון | צילום: דו"צ

לחיילים יש אפשרות לפנות לענף בריאות הצבא ולהלין על מזיקים או בעיות תברואה, שזוכים לטענת הצבא לטיפול מהיר - לפעמים באותו יום. בנוסף, אם נמצאת בביקורת התנהלות בעייתית של אחד הטבחים או אנשי צוות המטבח - הוא אף עשוי לעמוד לדין משמעתי.

"המטרה שלנו היא לגלות את כל הליקויים, ולא תמיד אנחנו יודעים על הכל כי זה קשור לדיווחים", מסכמים החיל הרפואה. "לכן אנו קוראים לכל חייל לדווח לנו מיידית על כל מפגע".