התיעוד המלא של התקרית שחוללה סערה: בסוף השבוע האחרון פרסמו כלי תקשורת פלסטינים סרטון שתיעד חלק מהפרות הסדר בסמוך לכפר ג'ילזון. בתיעוד נראים החיילים כשהם מכים ומקללים תושב פלסטיני, לכאורה ללא סיבה נראית לעין. היום (רביעי) מתפרסם התיעוד המלא של התקרית ששופך אור על הנסיבות שהובילו לאירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שפורסם באתר ISM, נחשפים הרגעים שלפני התקרית האלימה: בתחילה נשמעות בו קללות לעבר הכוח שניצב לצד הדרך - ובהמשך החלו עימותים מילוליים עם התקדמות הכוחות. אחד החיילים התרגז על הצלמים באזור: "אתה רוצה לצלם אותי. יש לך ביצים לצלם אותי?". בזמן שעוברי אורח ניסו להרגיע את הרוחות, הצלם פלסטיני השיב: "אני אשבור את הפנים שלך". החייל המשך להתרגז וניסה לגרשו מהמקום: "מה תעשה לי? לך!"

לפלסטיני נוסף אמרו החיילים: "מה אתה חושב שאתה עושה פה? שתוק, מה כולכם תעשו?". בשלב זה הכה אחד הפלסטינים את אחד החיילים באגרוף ליד, וחבריו צעקו לו "אל תרים את היד, חלאס". הצלם הפלסטיני המשיך להתווכח עם אחד החיילים ואיים עליו: "לך לפני שאעקם לך את הפרצוף".

מתוך תיעוד הקטטה (צילום: ארגון ISM)
מתוך תיעוד הקטטה | צילום: ארגון ISM

לאחר שנראה כאילו העימות נפסק, עצרו החיילים את אחד הפלסטינים: "בואו נעצור אותו באמא שלי, בא לי לעצור את כולם. יש לי כדור בקנה, היינו צריכים לדפוק לו כדור ברגל". בשלב זה התקרב פלסטיני אחר אל החיילים, הרים את ידו ודחף את החייל הקלות - ושלושה חיילים הסתערו לעברו והזהירו אותו לא לתקוף אותם. אחד החיילים כיוון לעברו את הנשק והכה בו עם הקת, והשלושה החלו להקיף אותו ולבעוט בו. לאחר חילופי קללות, החיילים הכו אותו בראשו: "דבר, אני רוצה לשמוע עוד מילה אחת!". לאחר מכן צעק אחד החיילים לעבר הפלסטיני: "מה, אתה רוצה כדור? אל תפתח את הפה"

החיילים המעורבים בתקרית נשפטו ונענשו

החיילים שתועדו בתקרית נשפטו בסיום תחקיר האירוע שקיים מפקד חטיבת כפיר, זאת לאחר שהאופן שבו התנהלו בתקרית הוגדר כבלתי ראוי. מפקד הפלוגה נשפט אף הוא וננזף על ידי מפקד החטיבה.

החיילים המעורבים בתקרית נענשו
החיילים המעורבים בתקרית נענשו | צילום:במסגרת התחקיר שקיים מפקד החטיבה אל"מ אשר בן לולו, נטען כי מעצרו של הפלסטיני היה לגיטימי, אולם האופן שבו בוצע - שגוי. בתחקיר נטען כי "האדם המתואר בסרטון ניגש לחיילים בניסיון לעורר פרובוקציה. ולאחר שלא נענה לקריאותיהם של החיילים לעצור ואף אחז בנשקו של אחד המפקדים החליטו המפקדים להפעיל כוח על מנת לעצור אותו".

בסיכום התחקיר נקבע כי שני חיילים שתועדו הפעילו כוח לא מידתי במהלך המעצר, וכי "צורת ההתבטאות של אחד הלוחמים אינה תואמת את ערכי צה"ל ואת ההתנהגות המצופה מחייל בצה"ל". בהתאם למסקנות נשפטו שני החיילים שנצפו מפעילים כוח לא מידתי על ידי מפקד הגדוד ל-28 ימי מחבוש על תנאי, והחייל שתועד מקלל ל-30 ימי ריתוק.

גורם צבאי התייחס הערב לסרטון הארוך. "הסרטון שמציג עוד כמה דקות לא הופך את הסרטון למלא", אמר. "הייתה שם הפרת סדר שנמשכה שעות והיא לא מופיעה. מעבר לזה, מח"ט כפיר לא ביצע תחקיר לסרטון שראינו בשבת אלא תחקר באופן מעמיק את כל האירוע".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.