כך נראה אירוע הדריסה באום אל חיראן: ביישוב הבדואי פעלו לפנות בוקר (רביעי) כוחות הביטחון, כשג'יפ הגיח ונסע במהירות לעבר קבוצת שוטרים ביישוב. בתיעוד הדריסה ניתן לשמוע צפירות רכב ארוכות וצעקות "אתם הורגים אנשים", ובמקביל ניתן להבחין בשוטרים רצים עם נשקים שלופים לעבר המכונית. ברקע נשמעים אף קולות ירי. בתיעוד נוסף שפרסמה המשטרה נראים הירי והדריסה מהאוויר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשטרה טוענים, בניגוד לטענות התושבים שנכחו באירוע, כי מדובר בפיגוע דריסה. עוד דיווחו כי בחיפוש בביתו של הנהג נמצאו 3 עותקים של עיתון שנשמרו מה-5 בנובמבר 2015, שבכותרתו פיגוע הדריסה צפונית לחברון, וכותרת ראשית על פצצה של דאע"ש שהפילה מטוס. בנו של הנהג נחקר על ידי כוחות הביטחון.

לאחר שעה שקטה באופן יחסי, התחדשו העימותים האלימים ביישוב, אליו הגיעו כוחות הביטחון למבצע הריסת בתים בלתי חוקיים ביישוב. מספר תושבים מקומיים החלו להתעמת ולהשליך אבנים לעבר השוטרים, שהשיבו בגז מדמיע ועצרו כמה מהם. גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת השתתפו במחאה על הריסת הבתים. בין התושבים היו גם מי שניסו להרגיע את הרוחות, וכוחות המשטרה מנהלים במקביל מגעים עם ראשי היישובים כדי לנסות להביא לרגיעה. בעקבות המהומות הודיעו בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל כי מחר תתקיים שביתה כללית, ללא מערכת החינוך. כמו כן הוכרז על 3 ימי אבל.

כמה מהמפגינים פונו לקבלת טיפול רפואי לאחר שנפגעו משאיפת גז מדמיע. במקביל נמשכת הריסת הבתים ביישוב על ידי כוחות הביטחון.

מוקדם יותר, בתחילת מבצע ההריסה לפנות בוקר, נהרג אחד השוטרים, רס"מ ארז לוי (34), שנדרס למוות על פי החשד על ידי תושב מקומי שדהר עם רכבו לעבר כוחות הביטחון. הנהג, מורה למתמטיקה, נורה למוות על ידי השוטרים. לאחר התקרית התפתחו עימותים בין תושבים מקומיים לשוטרים. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן אודה, נפצע קל בראשו ככל הנראה מפגיעת אבן. הוא פונה לקבלת טיפול בביה"ח סורוקה בבאר שבע.

העימותים סמוך לחורה, אתמול (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

במשטרה טוענים כי הנהג הפוגע הוא פעיל של התנועה איסלאמית ששעט לעבר הלוחמים מתוך כוונה לבצע פיגוע דריסה. "המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי ונבחן קשר שלו גם לדאע"ש", ציינו במשטרה.

ארכיון (צילום: רויטרס)
המהומות באום אל חיראן | צילום: רויטרס