גם הגיוס לגדודים המעורבים בצמיחה. ארכיון (צילום: דו"צ)
חיילים וחיילות ב"קרקל", ארכיון | צילום: דו"צ

רגע היסטורי: הערב (רביעי) בשעה 18:00, לראשונה בתולדות הגדודים המעורבים בצה"ל, יישבעו טירונים וטירוניות יחד אמונים לצה"ל. הטקס של גדוד הקרקל, טירוני וטירוניות מחזור נובמבר 2016, ייערך בכותל המערבי. מדובר בפעם הראשונה בה גדוד מעורב של בנים ובנות נשבע בכותל המערבי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשנים האחרונות גדל היקף גיוס הלוחמות בצה"ל במאות אחוזים: לגדוד הקרקל, שנחשב ל"אם הגדודים המעורבים", ישנו חלק גדול בכך. הגדוד הוקם לפני כ-12 שנים כפלוגה ניסיונית ובמהרה הפך לגדוד מבצעי.

אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
השבעה בכותל, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

בחודשים האחרונים התעוררה סערה סביב הכוונה לשלב נשים בחיל השריון - ובכירים בציונות הדתית טענו כי נשים לא צריכות לשרת כלל בתפקידי לחימה, בעוד רבים אחרים הצהירו כי גם שירות לאומי "לא מכובד ולא ראוי" לנשים.

בתחילת חודש דצמבר התייחס הרמטכ"ל גדי איזנקוט לפרשה ואמר: "אנחנו מנהלים דיון שנועד רק לחשוב, עוד אף אחד לא שם בנים ובנות ביחד בטנק". איזנקוט הוסיף כי "לצערי הרב חלק גדול מהשיח התקשורתי והציבורי נובע מדיסאינפורמציה, מאי ידיעה, מחצאי אמיתות". 

הרמטכ"ל הדגיש: "ביצענו דיון שמבקש לברר את האפשרות להרחיב שילוב של נשים בכמה מקצועות תוך שמירה על השירות המשותף, ועל השילוב הראוי, ואף אחד עוד לא הכניס בנים ובנות לטנקים. זה דיון שמבקש רק לחשוב ולבחון האם הופך להיות לנושא ושיח ולעצומות לא תורמים שום דבר, לא לחיזוק צה"ל ולא לחיזוק החברה הישראלית ואני יכול רק להצטער על זה".