זה נשמע כמו מוזיקת רקע: מרגע שמתקרבים למחנה הפליטים בלאטה בשכם, נשמע כל העת ירי מסביב שמלווה אותך לכל מקום. זה המקום הכי מסוכן בשטחים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קרב יריות התפתח אמש בין כוחות הביטחון של הרשות לחמושי המחנה. איש מנגנוני הביטחון הפלסטינים נהרג. במקביל, כוח של הרשות עצר את אחד המבוקשים הכבדים בשטחים, אחמד זעבור, ופצע אותו קשה. רק לפני כמה חודשים הוא התראיין לחדשות 2, בין סמטאות המחנה.

היום בבלאטה אנחנו פוגשים את מנהיגי המחנה בפועל, חמושים, אנשי גדודי אל-אקצא של הפתח, שמנהלים כל לילה כמעט קרבות ירי קשים עם אנשי הרשות. פתח מול פתח. "היה כאן שדה קרב", תיאר אחד החמושים, ממנהיגי המחנה. "בכל רגע, כל המחנה נתון תחת התקפה וסכנת מוות בגלל מדיניות הביטחון והעוצר הצבאי. על מי מטילים עוצר? על בני עמכם? זה לא מותיר לי ברירה".

זה פרק חדש ומדמם במיוחד בעימות הבלתי נגמר בין הרשות הפלסטינית לבין החמושים האלה, אנשי מחנה הפליטים. במשך חודשים מנהלת הרשות עימות עקוב מדם נגד האנשים שמתנגדים לה. ברשות מאשימים אותם שהם תומכי דחלאן, אך הם כמובן טוענים שלא כך הדבר.

מחנה הפליטים בלטה בשכם (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"אנחנו דורשים מאבו מאזן שיבוא באופן אישי לנפת שכם", ממשיך החמוש. "אם אתה נשיא של על העם הפלסטיני, ראוי שתקדיש סיור של חצי שעה לנפת שכם ותיישם את סמכויות שלך".

ומה הרקע לעימותים? ברשות הפלסטינית טוענים שהאנשים האלה הם בעצם אנשי דחלאן, שנוא נפשו של אבו מאזן. "אנחנו מוכנים לכל דבר", אומרים במחנה. "אם הם יבחרו בשלום, נוכל לכף, ואם יבחרו במלחמה, גם לכך נוכל. אנחנו לא נגד החוק". בכל הסיפור הזה ישראל נעדרת, כמעט לא קיימת. איש לא מזכיר אותה