המטוס לאחר שנחת בישראל
המטוס לאחר שנחת בישראל | צילום:

הצנזורה התירה היום (שני) לפרסם כי התעשייה האווירית היא שנבחרה לבנות את מטוס ראש הממשלה החדש. עוד הותר לפרסום כי על המטוס החדש והמתקדם תותקן מערכת מיוחדת להגנה מטילים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המערכת שנחשפה מכונה "מגן רקיע" של חברת אלביט. ביכולתה להגן על המטוס של ראש הממשלה מירי טילי כתף בהמראות ונחיתות. עד היום פרטים אלה היו אסורים בפרסום בגלל רכש שביצעה התעשייה האווירית עבור המטוס ברחבי העולם.

יחד עם התעשייה האווירית,שותפה לזכייה במכרז גם חברת ארקיע, שתהיה אחראית על מתן שירותי קרקע למטוס, גם בארץ וגם בחו"ל. הטייסים יהיו טייסי חיל האוויר, אבל צוות המטוס יהיו דיילים של ארקיע, שיהיו אחראים על אספקת שירותים במהלך הטיסה.

הצנזורה עדיין לא מאשרת לפרסם את סוג או דגם המטוס עד שתושלם הבנייה וגם את מרבית המערכות שיורכבו עליו כמו מערכות קשר, לוחמה אלקטרונית ומיגון. עלות פרויקט "אייר פורס 1" הישראלי צפויה להסתכם בכ-70 מיליון דולר.

בחודש אוגוסט האחרון נחשפה בחדשות 2 Online תמונה ראשונה של המטוס לאחר שנחת בארץ. המטוס החדש המיועד לשרת את נשיא המדינה וראש הממשלה במסעותיהם לחו"ל. בשל הנחיות הצנזורה, תמונת המטוס טושטשה.

המטוס נכנס לשיפוץ ובשלב זה מתחילות פעולות ההתקנה של כל המערכות הייחודיות - התראה, הגנה וקשר, ושיפוץ של החלל הפנימי שיתאים לתצורת וי.איי.פי - חדר דיונים ואזור מנוחה. כלי הטיס צפוי להיות מבצעי בעוד כשבעה חודשים.