מתפ"ש והשר הפלסטיני בחתימת ההסכם (צילום: דוברות מתפ"ש)
מתפ"ש והשר הפלסטיני בחתימת ההסכם | צילום: דוברות מתפ"ש

פיתרון לבעיית המים בשטחים? בקיץ האחרון פורסמו דיווחים רבים על מחסור חמור של אספקת מים בכפרים ובערי הרשות בגדה. היום (ראשון) מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, חתם על הסכם לחידוש פעילות ועדת המים המשותפת בין הישראלים לפלסטינים עם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חסיין א-שייח'.

ההסכם נועד לקבוע מסגרת לכינוסה של ועדת המים המשותפת במטרה לשפר ולחדש את תשתיות המים באזור הגדה. תשתיות אלו מהוות הכרח למרקם חיים תקין לאוכלוסיות באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות החתימה על ההסכם, תתכנס ועדת המים המשותפת לאחר שלא פעלה באופן סדיר מזה כשש שנים, ובה ידונו הצדדים בתיאום הפעילות של מאגרי המים המשותפים, בהקצאת מים נוספת לאזורים הפלסטינים בגדה ובעזה, הגדלת מקורות המים באמצעות קידוחים חדשים, תעריפי מים ועוד. ההסכם נחתם בתקופה זו על מנת להיערך לקראת חודשי הקיץ הקרובים, שבמהלכם הביקוש למים גובר על יכולת האספקה.

עוד נודע כי בימים אלה פועלים הצדדים לגיבוש תכנית אסטרטגית של קידום מיזמים חדשים עד לשנת 2040, ובהתאמה לגידול הצפוי של האוכלוסייה באזור.

אלוף יואב (פולי) מרדכי התייחס לאירוע ואמר כי "החתימה על הסכם המים מוכיחה כי ניתן להגיע להבנות והסכמים כאשר דנים בסוגיות באופן ענייני, דו-צדדי, נקי משיקולים זרים בנושאי משאבי טבע וסוגיות תשתיות נוספות המשפיעות על האוכלוסיות. בשנה וחצי האחרונות חתמנו על ארבעה הסכמים: חשמל, מים, דואר ותשתיות דור 3 בסלולר שנועדו לשפר את מרקם החיים לכלל".