חיל האוויר מכשיר בימים אלה את הסוללה הראשונה של מערכת "שרביט קסמים" - המיירט החדש שיגן על ישראל ויצטרף ל"חץ" ול"כיפת ברזל". במהלך יום העיון שנערך היום (שני) בצה"ל קיבלנו הצצה למערכת ומפקדי מערך ההגנה האווירית דיברו על האתגר וגם על התקרית החריגה שאירעה בסוף השבוע, בה מערכת ה"חץ" יירטה טיל סורי ששוגר לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, התייחס במהלך התדריך ליירוט טיל הנ"מ הסורי ואמר: "ההחלטה ליירט את הטיל הייתה נכונה ומוצדקת, הטיל נע במסלול בליסטי ואיים על יישובים בתוך ישראל ולכן נכונה הייתה ההחלטה ליירט אותו".

איך בוצע היירוט בשעת לילה מאוחרת? "הלוחמים זיהו איום בליסטי שאיים על מדינת ישראל", הסביר תא"ל חיימוביץ'. "ההנחיות המדיניות והפקודות במקרה הזה הן מאוד ברורות בהקשר הזה – לנטרל וליירט כל איום שמסכן את תושבי מדינת ישראל, וכך עשינו. אין לי ספק שנהיה מוכנים לכך גם בעתיד".

"פחות מ-60 שניות ליירוט הטיל"

הבכיר הדף את הטענות לפיהן השיגור לא היה הכרחי: "זה היה איום בליסטי ודאי שאיים על מדינת ישראל – ואין מקום לסימני שאלה או דילמות. התפקיד שלנו הוא לנטרל כל איום.
אנחנו מנצלים כל אירוע כדי להפיק לקחים ולמצות ממנו את המיטב כדי להיות יותר מוכנים לפעם הבאה, שתהיה יותר מאתגרת ויותר מורכבת".

תא"ל חיימוביץ' הוסיף, בתגובה לביקורת שנשמעה בעיקר מצדו של אהוד ברק, כי "לטיל SA5 סורי יש כמה מאות קילוגרמים של חומרי נפץ בראשו, ולכן הפגיעה שלו יכולה להיות קטלנית והרסנית". ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר בסוף השבוע כי "אולי לא היה צריך לשגר את הטיל" ורמז למדיניות יירוט "ליברלית".

"נדרשים לפעול בלי התרעה מוקדמת"

עוד סיפר חיימוביץ' כי מי שלחץ על הכפתור הוא קצין שמשרת במרכז היירוט: "דרגתו סרן וזוהי סמכותו". המפקד חשף כי לצוות במרכז היירוט "היו פחות מ-60 שניות לקבל את ההחלטה" ליירט את הטיל הסורי.

"אנחנו ניצבים בפני מציאות מבצעית מורכבת ומתפתחת בזירות שונות – ראינו את זה גם באירוע בשבוע שעבר", נימק תא"ל חיימוביץ'. לאחר קליטת "שרביט קסמים", לדבריו, יחידת ההגנה האווירית תוכל "לתת מענה הרבה יותר טוב למדינת ישראל – הוא לא יהיה הרמטי ומושלם, אבל הוא יביא אותנו ליכולות הרבה יותר משמעותיות. אנחנו נכונים לאתגרים".

הקצין הבכיר הסביר כי מערך ההגנה האווירית "פרוש מאילת ועד צפון המדינה 24 שעות ביממה בכל השבוע. אנחנו נדרשים לפעול בלי התרעה מוקדמת בזמני תגובה מאוד קצרים".

בימים אלה משלימים במערך ההגנה האווירית את התחקיר של האירוע, אך חיימוביץ' גיבה את הצוות שפעל: "המשימה שעמדה לנגד עיניהם של קציני הסוללה במרכז היירוט בחיל האוויר הייתה הסרת האיום, לא הייתה כאן שום דילמה", הוסיף. "נפעל אותו דבר מול איום דומה, אם יבוצע ירי מסוריה או מכל מקום אחר".

גם סא"ל קובי רגב, מפקד גדוד "קלע דוד" במערך ההגנה האווירית, התייחס במרומז לתקרית מהשבוע שעבר כשאמר: "המטרה שלנו היא לייצר מערך הגנה אווירי מוכן יותר, טוב יותר נוכח איומים שהופכים להיות מאתגרים יותר מדי יום".

"המטרה: להיות מוכנים יותר". סא"ל רגב (צילום: חדשות 2)
"המטרה: להיות מוכנים יותר". סא"ל רגב | צילום: חדשות 2

רגב עומד בראש הגדוד שקולט את מערכת "שרביט קסמים" - שתיקרא בחיל האוויר "קלע דוד" - והוא סיפר מעט על תהליך ההטמעה: "בקרוב נסיים תהליך ארוך ושיטתי של קליטת מערכת נשק חדשה, תהליך ששותפים אליו מפקדים, חיילים, לוחמים ותומכי לחימה". לדבריו, מדובר ב"תהליך שמלווה בהרבה מאוד למידה יחד עם שותפים אחרים ואנשי המערכות הוותיקות יותר כמו 'חץ' ו'כיפת ברזל'".