מל"ט ישראלי בשימוש רוסיה ואסד
מל"ט ישראלי בשימוש רוסיה ואסד | צילום:

תמונות שמגיעות מסוריה חושפות: מל"טים ישראלים משמשים את רוסיה בלחימה מול המורדים. כלי הטיס הבלתי מאוישים שיוצרו על ידי התעשייה האווירית נמכרו לרוסים על מנת שאלו לא ימכרו את מערכת הטילים S-300 לאירנים - מה שלבסוף לא צלח.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בפעם הראשונה מאז תחילת המעורבות הרוסית בלחימה בסוריה, התברר כי צבאו של פוטין עושה שימוש בטכנולוגיה ואמצעי לחימה ישראלים. באופן מוזר נוצר מצב שדווקא המל"ט הישראלי מסוג "סרצ'ר 2" הפך לכלי שרת בידי הציר: רוסיה-אסד-אירן-חיזבאללה.

כלי הטיס הבלתי מאויש שמשרת את הרוסים נצפה באזור הבסיס "חמיימים" שנמצא בקרבת העיר לטקייה שלחוף הים התיכון. משמעות הגילוי היא שחברות המעוניינות לייצא ציוד ביטחוני לרוסיה חייבות להגיש מחדש בקשות להיתרי ניהול משא ומתן והיתרי ייצוא. בקשות אלו יטופלו על ידי ועדה טכנולוגית מיוחדת.

המל"ט שנצפה בשמי סוריה
המל"ט שנצפה בשמי סוריה | צילום:

הניסיון למנוע את מכירת הטילים כשל

ההחלטה למכור לרוסיה את המל"ט המתקדם הגיעה לאחר התלבטויות רבות ובתוך מאמץ לשכנע את הרוסים שלא למכור מערכות הגנה אווירית מתקדמות לאירן וסוריה. מתוך כך, החליטה ישראל לאפשר לרוסים לרכוש לראשונה מל"טים ישראלים.

מדובר בעסקה בהיקף של כ-100 מיליון דולר שבוצעה לפני יותר מחמש שנים ובמהלכה רכש חיל האוויר הרוסי 12 מל"טים מדגם "סרצ'ר 2". בתעשייה האווירית מבהירים כי מדובר במל"ט טקטי לסיור ואיסוף מודיעין משיוצר במפעל "מלט" של התעשייה האווירית לישראל. המטוס מסוגל לשהות באוויר כ-15 שעות להגיע לטווח של 250 ק"מ בגובה של 20 אלף רגל.

s-300 (צילום: רויטרס, חדשות)
טילי S-300 רוסיים נמכרו לאירן | צילום: רויטרס, חדשות

את הסרצ'ר 2 ניתן לצייד במצלמת יום ולילה או במכ"ם, המספק תמונה מבעד לעננים .ארה"ב הפעילה לחץ כבד על ישראל שלא לממש את העסקה. כתוצאה מהלחץ האמריקני, קיבלו בתחילת דצמבר כל התעשיות הביטחוניות הודעה מאגף הפיקוח על היצוא הביטחוני (אפ"י) במשרד הביטחון על שינוי במעמדה של רוסיה ממדינת רגילה למעמד של מדינה מיוחדת.