סערת השאלון הפוגעני בבסיס צאלים
סערת השאלון הפוגעני בבסיס צאלים | צילום:

סערת השאלון הפוגעני נגד העדה הבדואית בבסיס צאלים: בצה"ל הודיעו כי מפיצי הטופס בבסיס צאלים אותרו וכי קצין בדרגת סגן אלוף שאישר את השימוש בו נשפט וננזף בחומרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הפרסום בחדשות 2 Online בדבר חלוקת השאלון מעורר המחלוקת לחיילי המילואים, פנה סגן שר הביטחון אלי בן דהן לראש אגף כוח האדם בצה"ל וזה פנה לבכירי העדה הבדואית ודיווח להם כי בצבא הצליחו לאתר את האחראים להפצת המסמך.

"אבקש לעדכנכם כי מתחקיר וסריקה שהתקיימו במרכז לאימוני יבשה נמצא השאלון המדובר", כתב אלוף חגי טופולנסקי. במכתב, שהועבר גם לידי הרמטכ"ל ושר הביטחון, צוין כי "צה"ל יפעל למיצוי הדין עם האחראים למניעת מקרים דומים בעתיד".

במסגרת המאמצים לאתר את מחברי השאלון, שהפצתו פורסמה לראשונה ב"המקום הכי חם בגיהינום", פתח מפקד המרכז לאימוני יבשה (מל"י) שבצאלים, תא"ל מיקי אדלשטיין בבדיקה. בתום ההליך מצא השאלון המדובר והופסק לאלתר השימוש בו. כמו כן, ביום ראשון האחרון נשפט קצין בדרגת סגן אלוף שאישר את השאלון וננזף בחומרה על ידי תא"ל אדלשטיין.

המכתב שהועבר לראשי העדה
המכתב שהועבר לראשי העדה | צילום:

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי בצבא "מצרים על השימוש בשאלון, שתוכנו מנוגד בתכלית לרוח ולערכי צה"ל. בצה"ל משרתים מאות חיילים בדואים, המתנדבים לשירות ביטחון ומהווים חלק חשוב מכוח צה"ל בשגרה ובחירום". בצה"ל הוסיפו כי "המשרתים הבדואים עושים לילות כימים להגנה על ביטחונה של מדינת ישראל ומהווים דוגמה ומופת למשרתים בצה"ל. צה"ל מעודד את שירותם של הבדואים ועושה מאמצים רבים להרחבת גיוסם וכן למתן תמיכה החל מתהליכי הגיוס ועד לשחרורם מהשירות הצבאי, ליצירת גשר לאזרחות טובה ומועילה". 

"לא נשלים עם ביטויי גזענות בצבא"

בשבוע שעבר שלח ראש אכ"א מכתב נוסף לבכירי העדה וליו"ר ארגון יד לבנים בו הוא התחייב לאתר את מחברי השאלון שחולק למילואימניקים. במכתב ביקש האלוף טופולנסקי להביע התנצלות על המקרה בשם צה"ל ומפקדיו. "אנו רואים מקרה זה בחומרה רבה", כתב טופולנסקי. "אני מבקש להבטיח לכם כי נפעל בכל דרך למנוע מקרים דומים בעתיד. במקביל, נמשיך לפעול לאיתור אלה העומדים מאחורי שאלון זה ונדאג להביאם לדין כך שיהיה ברור מעל לכל ספק את סלידתנו מביטוי הגזענות כפי שבא לידי ביטוי בשאלון".

ראש אגף כוח האדם הדגיש במכתב כי צה"ל "גאה בבדואים שבחרו והתנדבו לשירות ומהווים עבור כולנו דוגמה ומופת". הוא ציין כי בצבא משרתים מאות בדואים שעושים לילות כימים על מנת להגן על מדינת ישראל ותושביה.

אין תמונה
סגן שר הביטחון אלי בן דהן, ארכיון

במקביל, השאלון הבעייתי הובא לדיון בפני מליאת הכנסת. "לא נשלים עם ביטויי גזענות בצבא", אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן במליאה, בתשובה לשאילתה שהגיש ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני). "מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה, טרם נמצא השאלון המדובר", טען אז בן דהן. בתשובתו הוא שב והדגיש כי המסמך לא נוצר על ידי אף אחת מרשויות הצבא, וכי הוא לא הובא לידיהן. "אנו רואים בחומרה רבה הפצה של שאלון מסוג זה ופועלים לאיתור העומדים מאחוריו, כדי לטפל במי שהפיצו בחומרה הנדרשת, ולמנוע הישנות מקרים דומים בעתיד", אמר סגן שר הביטחון. "אין בכוונתנו להשלים עם אירוע זה. הבדואים שמתנדבים לשרת מהווים דוגמא ומופת".

"מוטרדים ומודאגים מהשלכות השאלון"

קודם להודעת לדבריו של סגן שר הביטחון וראש אכ"א, שהובילו לאיתור מפיצי השאלון, שלחו קצינים ונגדים בדואים במילואים מכתב לרמטכ"ל, בו ביקשו להביע את מחאתם. "אנחנו מאוד מוטרדים ומודאגים מההשלכות", כתב אחמד פלאח אלהייב, יו"ר עמותת הקצינים והנגדים המשוחררים הבדואים, שאף כינה את המסמך כ"משפיל".

מתוך השאלון הפוגעני
מתוך השאלון הפוגעני | צילום:

"העמותה שלנו עוסקת בעידוד הגיוס בעדה הבדואית, כשכידוע לך אדוני - הגיוס אצלנו לשירותי הביטחון לא חובה", ציין אלהייב. "למרות זאת, אנחנו מגבירים את הגיוס עוד ועוד. אנו פונים אליך למנות ועדה מקצועית שתבדוק את הפרשה".

השאלון המדובר כלל ניסוחים שמוציאים, לכאורה, את הבדואים מכלל אזרחי המדינה ומעלה את האפשרות לירות בבדואים שנכנסים לשטחי אש.