לאחר שהבוקר הוענקו לו דרגות רב-אלוף על ידי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, הגיע הרמטכ"ל הנכנס גדי איזנקוט לטקס רשמי במחנה הקריה בתל אביב שבו יוכרז רשמית כמחליפו של הרמטכ"ל היוצא בני גנץ. בהרמת הכוסית שבה השתתפו השניים אמר גנץ: "לך גדי, שיהיה בהצלחה. אני משוכנע שתוכל להמשיך ולפקד על הצבא ואני משוכנע שתעמוד באתגרים בתקופה קריטית זו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איזנקוט הודה לקודמו בתפקיד על שירותו ארוך השנים, וסיפר על החברות הקרובה ביניהם. "אתה יכול להיות גאה במה שאתה משאיר מאחוריך, כחייל, כמפקד וכרמטכ"ל", פנה איזנקוט לגנץ. הרמטכ"ל הנכנס הביע ביטחון כי התשתית שהשאיר לו גנץ בצה"ל תסלול את דרכו המוצלחת בתפקיד המורכב.

שר הביטחון יעלון רמז לעתידו הפוליטי של גנץ: "יש לך 3 שנות צינון ואחר כך אתה צריך להחליט מה אתה עושה, הדילמות רחוקות אבל הן יגיעו, ואתה תקבל החלטה כיצד תמשיך לתרום למדינה עם הניסיון והאיכות שצברת. אנחנו זקוקים לאנשים כמוך. ואני מאחל לך הצלחה".

לאיזנקוט אמר יעלון: "הצבא הוא על הכתפיים שלך מעתה. תפקיד הרמטכ"ל שונה מתפקידים אחרים, יש איזושהי בדידות בצמרת. מכל זה צריך לדעת להתמודד ונבחרת כי כולנו האמנו בך". יעלון הוסיף כי הוא עומד מאחוריו באתגרים הרבים העומדים בפני המדינה ובפני צה"ל.

גנץ ואיזנקוט, היום (צילום: דוצ)
גנץ ואיזנקוט, היום | צילום: דוצ

בטקס שהתקיים מוקדם יותר היום במשרד רה"מ בירושלים, התייחס איזנקוט לאתגרים העומדים בפניו. "בתחושת אחריות גדולה אני ניצב מולכם ומקבל את הזכות לשמור על צה"ל ועל ביטחונה של מדינת ישראל", הצהיר איזנקוט בדבריו הראשונים כראש המטה הכללי.

מקבל דרגות, איזנקוט (צילום: ap)
מקבל דרגות, איזנקוט | צילום: ap

"אנחנו בעיצומה של תקופה מתוחה ורבת אתגרים. המזרח התיכון משנה את פניו ללא היכר, אתגרי השעה מחייבים אותנו לפעול בנחישות, תחכום ושיקול דעת", הדגיש איזנקוט הנרגש. עוד הוסיף הרמטכ"ל הנכנס כי "רק צבא מוכן ונחוש יוכל למלא את ייעודו, להרחיק מלחמה, להגן ולנצח".

הרמטכ"ל גנץ, שייכנס בשערי הקריה בפעם האחרונה על מדים, בירך את מחליפו. "גדי חברי, היום אני מוסר לך את הפיקדון הזה כשהוא חזק, עוצמתי ומתקדם יותר", אמר גנץ למחליפו. "נמשיך לחוות טלטלות אזוריות ופנימיות, אך תמיד, גם בעין הסערה, יהיו חיילינו וכוחותינו משמר כבודו של העם הזה ואסור לנו לשכוח זאת, לא משנה לאן תנווט הספינה".

תפילה אחרונה, הבוקר (צילום: דוצ)
תפילה אחרונה, הבוקר | צילום: דוצ

ראש הממשלה נתניהו פתח את דבריו בדברי תודה לרמטכ"ל היוצא גנץ ואיחל הצלחה למחליפו: "עיניהם של אזרחי ישראל נשואות אליך גדי, אבל בתוכם עיניהם של עשרות אלפי אמהות ועשרות אלפי אבות שמסתכלים עליך עם בקשה פשוטה - שמור על ביטחון המדינה ולא פחות חשוב מכך, שמור על חיי ילדינו. כל חייל הוא יקר ובביצוע משימותינו מעת לעת אנחנו מאבדים את היקר מכל".

מהטקס במעון ראש הממשלה נסעו גנץ ואיזנקוט לתפילה משותפת ברחבת הכותל המערבי. השניים הניחו פתק והמשיכו לבית הנשיא, שם נפגשו עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שהודה להם על פועלם ואיחל הצלחה רבה לרמטכ"ל הנכנס בתפקידו. הערב יקיים איזנקוט ישיבה ראשונה של פורום המטה הכללי תחת פיקודו.