גזר דין למקימי חוליית דאע"ש (צילום: AP)
הנאשמים, ארכיון | צילום: AP

כתב אישום הוגש הבוקר (ראשון) נגד עורך דין מנצרת שעבד בעבר בסנגוריה הציבורית ונגד שישה צעירים ערבים נוספים בגין השתייכות ותמיכה בארגון המדינה האסלאמית - דאע"ש. על פי כתב האישום, עורך הדין גייס את הצעירים לארגון הטרור הרצחני ואף אימן אותם בשחיטה, שאותה תרגלו על כבשים, לפני הצטרפותם העתידית ללחימה בעירק ובסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שבעת הנאשמים נעצרו בחודשים האחרונים בתום פעולה משולבת של שירות הביטחון הכללי והמשטרה. במהלך חקירתם הודו הנחקרים כי בשנה האחרונה התאגדו לכדי קבוצה דתית-לאומנית סביב האידיאולוגיה של ארגון דאע"ש, הדוגלת בג'יהאד עולמי. הם עסקו בהכנות ליציאה לסוריה, וקיבלו הכשרה בהכנת בקבוקי תבערה ו"בהכנה נפשית".

עורך הדין, עדנאן עלא-א-דין, הציג עצמו לחברי הקבוצה כמפקד בכיר ורשמי של דאע"ש בפלסטין והיווה גורם דומיננטי בקרב הפעילים. במפגשיהם הוא הטיף לביצוע פעילות צבאית ופיגועים כנגד יהודים, והדריך אותם בייצור אמצעי לחימה. חשוד נוסף אף הודה כי התכוון לבצע פיגוע ירי בישראל, כנגד כוחות הביטחון ובני העדה הדרוזית.

דאעש (צילום: חדשות 2)
אחד הנאשמים, ארכיון | צילום: חדשות 2

הנאשמים הם: עדנאן סעיד עלא-א-דין, כבן 40 מנצרת, עו"ד בעיסוקו, כרים אבו-צאלח, כבן 22 מסחנין, חסאם עזיז מריסאת, כבן 30 מדיר חנא, כלוא בטחוני בעבר, עלאא מחמוד חאלד אבו-צאלח, כבן 27 תושב באר שבע, פאדי מחמד סלים בשיר, כבן29 מסחנין, חאלד אבו-צאלח, כבן 30 מסחנין ומחמד אברהים אבו-צאלח, כבן 27 מסחנין, סטאז'ר לרוקחות בעיסוקו.

במקביל לחשיפת ההתארגנות בגליל, נעצר על ידי השב"כ והמשטרה ישראלי מהיישוב ערערה שבנגב בחשד שהשתייך גם הוא לדאע"ש. האיש, עומר מוסא ח'ליל אבו כוש, סיים לא מכבר את לימודי הרפואה באוניברסיטת ירדן למדע ולטכנולוגיה. הוא נעצר בעקבות מידע שהתקבל אודותיו, לפיו הוא מעודד אחרים להצטרף לארגון הטרור.

עורכי הדין שלום פינייה ואיל הדר, המייצגים את אבו כוש אמרו כי "הפרסומים המיוחסים לו במסגרת שיתופי אינטרנט בפייסבוק עוסקים רובם ככולם בעמדה שלפיה אין לגנות את דאע"ש, נוכח פועלו כנגד עוולות ופשעי משטר אסד בסוריה". לדבריהם, מיד ובסמוך להוצאת הארגון מחוץ לחוק בישראל מחק הנאשם את פרסומיו ובכך מוצה חלקו בפרשה.‎

הנאשם המרכזי עורך הדין עדנאן סעיד עלא-א-דין הוא תושב נצרת, נשוי עם ילדים, שלמד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

סעיפי האישום נגדו כוללים תמיכה בארגון טרור, ניסיון למגע עם סוכן זר וחברות בהתאחדות בלתי מוכרת. בראיון שהעניק לחדשות 2 בחודש ספטמבר אשתקד הוא אמר כי בכל שטחה של מדינת ישראל תוקם מדינה איסלאמית - מה שהוביל גם להוספת סעיף של הסתה בכתב האישום נגדו.

"אבו בכר אל בגדדי של פלסטין"

גורם המעורב בחקירה אמר לחדשות 2 Online כי לעורך הדין יש חוות סוסים וכבשים בכפר בצפון, שבה העביר לצעירים שניסה לגייס אימונים שבהם תרגלו שחיטת כבשים. בנוסף, התאמנו הנאשמים ברכיבה על סוסים, כדי להידמות לוחמי דאע"ש. לדברי אותו גורם, עורך הדין המואשם תיאר את עצמו בעבר כ"אבו בכר אל בגדדי של פלסטין".

עורך הדין הנאשם הושעה מהסנגוריה הציבורית בעקבות פוסט שפרסם בפייסבוק בתחילת מבצע "צוק איתן", שבו כתב ציטוט מחזון הנביא מוחמד, החדית', שלפיו במהלך אחרית הימים יהרגו המוסלמים את היהודים. "בטרם יביא אללה ישתבח את העולם הגשמי אל קצו, יילחמו המוסלמים ביהודים עד אשר יקרא הסלע, שמאחוריו מסתתר יהודי למוסלמים: הנה יהודי מסתתר מאחוריי, בואו והרגוהו", כתב עורך הדין בפוסט.

אחד מהנאשמים הוא בנו של ראש עיריית סכנין לשעבר מוחמד בשיר, שאמר בשיחה עם חדשות 2 Online: "רק אתמול, כחבר חד"ש, בחרתי בדב חנין לייצג אותי בכנסת. הפרשייה הזאת מוזרה. בני לא קיבל כזה חינוך. ההר יוליד עכבר, ודווקא צריך לבדוק מי מאחורי הקלעים ובחדרי חדרים תומך בארגון הזה".

עו"ד יוסוף סמארה בבית המשפט (צילום: פוראת נסאר)
עו"ד יוסוף סמארה בבית המשפט | צילום: פוראת נסאר

עורך דין יוסוף סמארה, המייצג את אחד הנאשמים אמר כי "הנאשם שאני מייצג הודה חלקית ,הודה שהינו תומך במחשבה של הארגון בדבר הח'ליפות האסלאמית מבלי שהוא מעורב בפלילים ו/או עבירות ביטחוניות, זה נשאר כמחשבות פנימיות שלא יצאו לאור".