בצה"ל החליטו לשנות את שאלוני ההעדפות שניתנים למתגייסים לקראת שירות, כדי שיוכלו להביע את רצונם בצורה יעילה וטובה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השאלונים החדשים מקלים על צה"ל להבין את העדפותיו של המתגייס ונותנים משקל גדול יותר לרצונות של הנערים והנערות לפני השיבוץ הסופי. ההחלטה על שינוי השאלונים התקבלה ביחידת "מיטב", שאחראית על הגיוסים בצה"ל ונועדה להקל על המתגייסים ולעודד שקיפות בהתנהלות של צה"ל מולם.

המנילה החדשה נכנסה לשימוש בחודש האחרון ולראשונה זוכים המועמדים לשירות ביטחון למלא את הטפסים המתוקנים. ישנם שאלוני ההעדפות נפרדים לגברים ולנשים, שמותאמים מבחינת תוכנם למסלול השירות שלהם, מתוך מחשבה שכך תינתן להם הזדמנות טובה יותר להביע את רצונותיהם.

ככה נראים השאלונים החדשים - לגברים ולנשים

שאלון הגברים החדש:

השאלון מורכב ממספר חלקים שונים, כשבחלקו הראשון יתאפשר דירוג הרצון להיות לוחם. לאחר מכן תינתן העדפה למקצועות הדורשים מיון קדם צבאי - מקצועות "מאותרים".

חלק מהשאלון
חלק מהשאלון | צילום:

"היה לנו מאוד חשוב להכניס בחלק זה פירוט רחב על התפקידים וגם על מועדי המיונים", מסבירה רמ"ד סיירות ולחימה רס"ן יעל פישר ויינר. "המידע הזה הינו חדש מבחינתנו והוכנס כדי לתת למלש"ב את כל המידע שהוא צריך כאשר הוא ממלא את השאלון. המלש"בים היום רוצים למצות את עצמם באופן מיטבי בצה"ל, והשאלון בנוי בשביל לממש את המטרה הזו".

בחלק השני של השאלון יינתן פירוט לכלל יחידות השדה ותינתן אפשרות למלש"בים לדרג את העדפותיהם לפי קבוצות של מקצועות בעלי אופי זהה. בעבר ניתן היה לסמן רק שלוש עדיפויות ראשונות, וההרחבה היחידה שניתנה הייתה ביחידות החי"ר הכלליות, שאותן היה ניתן לדרג בנפרד (גולני, גבעתי וכו').

590807
צילום:

ליחידות החי"ר הכלליות הוקדש פרק בשאלון ההעדפות החדש ונוספו פרקים נוספים שהופרדו על פי אופי השירות, כך שניתן למלא מספר עדיפויות בכל פרק. השינוי יאפשר סימון 7 העדפות שונות, בעלות אופי שירות מגוון, במקום שלוש.

שינוי מהותי נוסף שהוכנס בסוף השאלון הוא אפשרות דירוג הרצון לשרת בתפקיד לוחמה בחטיבה מעורבת, כדוגמת גדוד 'קרקל'. "אופי השירות ביחידות אלו הינו ייחודי, ולכן ראינו חשיבות רבה בהצבת שאלה כזאת כמרכיב בשאלון." אמרה רס"ן ויינר.

590821
צילום:

שאלון הנשים החדש:

גם בשאלון הנשים חלו שינויים רבים לקראת שנת 2015. השאלון מאפשר דירוג קבוצות של מקצועות לפי אופיים. כלל מקצועות הטיפול בכוח אדם יוצגו במקבץ דירוג אחד, ללא קשר למיונים הנדרשים לשיבוץ ביחידות עצמן. החלוקה החדשה מאפשרת דירוג מדויק לפי אופי המלש"בית.

באותו האופן, בשאלון הנשים החדש הודגש חלק דירוג ברצון ללוחמה. "שיבוץ נשים למקצועות לחימה הוא שאיפה צה"לית כוללת, ועל כן ניתן לו דגש מיוחד בשאלון החדש", סיפרה רמ"ד איתור ומיון, רס"ן ורד בן יהודה.

"אנו קוראות למלש"בים להקדים ולמלא את שאלוני ההעדפות שלהם בהקדם, בכדי שכלל האפשרויות יהיו פתוחות בפניהם", סיכמו השתיים.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv