נתניהו לצד ריבלין. ארכיון (צילום: AP)
נתניהו לצד ריבלין. ארכיון | צילום: AP

פרסום ראשון: למרות התנגדותו הנמשכת ואחרי הניסיונות לגייס את דוד לוי כמועמד מטעם הליכוד שכשלו, ראש הממשלה בנימין נתניהו נכנע. נתניהו התקשר היום (ד') ליו"ר הכנסת לשעבר, חבר הכנסת רובי ריבלין, והודיע לו כי הוא תומך בו במירוץ לנשיאות. ריבלין הודה לנתניהו על הדברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו התקשר אחר הצהריים במפתיע לריבלין ואמר לו: "עברנו הרבה ימים בחיינו, דברים יפים יותר ופחות. אנחנו מקווים שנעבור ימים טובים יותר". ראש הממשלה ציין כי המתין לראות את רשימת המועמדים הסופית במירוץ לנשיאות. "כראש ממשלה ויו"ר הליכוד אני מודיע על תמיכה במועמדות שלך", הצהיר נתניהו.

אביגדור ליברמן (צילום: פלאש 90, אמיל סלמן)
לא יתמוך בריבלין. ליברמן | צילום: פלאש 90, אמיל סלמן

יושב ראש ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן אינו מתכוון לתמוך בריבלין לנשיאות, וזאת למרות שהתחייב לתמוך בכל מועמד של ראש הממשלה. לדבריו מקורביו, הוא לא יתמוך בריבלין כתגובה לכך שהמהלך נעשה ללא תיאום עמו.

רק אמש, שעות ספורות לפני סגירת רשימת המועמדים ניסה נתניהו עדיין להציג מועמד חלופי, הסופר אלי ויזל. לאחרונה שר בכיר ששוחח עם נתניהו אמר כי הוא ניסה לבטל את מוסד הנשיאות כדרך להימנע מתמיכה במועמד היחיד של הליכוד - ריבלין, לאור דרישת רעייתו שרה נתניהו. "יש עליו לחץ משפחתי שלא לתמוך במועמד היחיד ממפלגתו", טען אז השר הבכיר.

בנט. "מבינה שהוא עסוק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"איש שיודע לרגש". בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

גם בנט לצד ריבלין

מוקדם יותר היום שר הכלכלה ויושב ראש מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט הודיע על תמיכתו בריבלין. "הוא איש רגיש, איש שיודע להתרגש ושיודע לרגש", הסביר בנט בדף הפייסבוק שלו. "כזה צריך להיות הנשיא שלי".

"אומרים שאדם נמדד 'בכוסו בכיסו ובכעסו'", כתב בנט. "בכוסו - רובי ריבלין מעולם לא היה שיכור כוח. גם כשנשא בתפקידים רמי מעלה דאג דווקא למיעוט ולחלש. בכיסו - צניעותו שובת לב, והנכונות שלו לעבודה אפורה בכנסת גם כשירד מכיסא השר ויושב ראש הכנסת עוררה בי הערכה גדולה. ובכעסו - גם כשהפסיד בפעם הקודמת בבחירות לנשיאות, נהג באצילות ובממלכתיות. זה לא קל לאף אחד להפסיד".

דוד לוי, ארכיון (צילום: רויטרס)
הכריז שלא יתמודד. דוד לוי | צילום: רויטרס

בנט הוסיף כי בעיניו ריבלין הוא המועמד הטבעי לנשיאות מדינת ישראל. "הוא איש ממלכתי, ציוני, אנושי, אוהב גדול של ארץ ישראל, תורת ישראל ושל עם ישראל", הוסיף. "אין סמלי בעיני מאשר היום, יום שחרור ירושלים, להודיע על תמיכה באיש שירושלים היא שמו השני. ההצבעה היא חופשית וחשאית, אך אמליץ גם לחברי לתמוך ברובי ואפעל למען ניצחונו".

מלשכתו של חבר הכנסת ריבלין נמסר: "אנו מברכים על כל סיעה וכל חבר כנסת שמביעים את תמיכתם בחבר הכנסת ריבלין לנשיאות מדינת ישראל".

דוד לוי הודיע שלא יתמודד

אתמול הודיע השר לשעבר דוד לוי, למרות לחצים פוליטיים שהופעלו עליו, כי החליט שלא להתמודד במירוץ לנשיאות. "היו אלי פניות רבות מגורמים שונים בציבור, כולל מחברי כנסת ומשרים, בקריאה שאני אצטרף למרוץ לנשיאות", אמר לוי. "הודעתי אז שאשקול זאת אם תהיה לכך הסכמה רחבה ככל האפשר, כמתחייב על פי הכרתי מהתפקיד הממלכתי הרם הזה. ההסכמה הזאת לא קיימת היום, הפיצול גדול מאוד".

אלי ויזל (צילום: רויטרס)
אלי ויזל | צילום: רויטרס

ריבלין יתמודד בבחירות נגד חבר הכנסת בנימין (פואד) בן אליעזר, פרופסור דן שכטמן, השופטת בדימוס דליה דורנר, חבר הכנסת מאיר שטרית ויושבת ראש הכנסת לשעבר דליה איציק. כל המועמדים כבר אספו והגישו את 10 החתימות הדרושות כדי להתמודד.