אין תמונה
יו"ר הכנסת הבא? אדלשטיין

לא רק חלוקת תיקים: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם טרוד היום בעיקר בהרכבת הממשלה הבאה, אבל הוא מוצא פנאי להתעסק גם בזהותו של יושב ראש הכנסת הבא. ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, שמילא את התפקיד ב-4 השנים האחרונות, לא צפוי להיבחר לקדנציה נוספת בתפקיד. עם זאת, נראה שהוא לא יסיר את מועמדותו מההצבעה שתיערך מחר בישיבת הסיעה של הליכוד ביתנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בישיבה מחר אמורה תיערך הצבעה לבחירת מועמד הליכוד ביתנו, ולמעשה על מינויו של יו"ר הכנסת הבא. זו תהיה התמודדות בין השר יולי אדלשטיין ליו"ר הנוכחי ראובן ריבלין, רק שהאחרון איבד היום את תמיכתו של ראש הממשלה נתניהו ועל כן סיכוייו להבחר נראים כרגע קלושים.

ריבלין קיבל מסר חד-משמעי בשיחה טלפונית עם ראש הממשלה, לפיו נתניהו מתכוון להסיר את התמיכה בו. הרקע למהלך הזה - סלידתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מריבלין, וכן של גורמים בליכוד, על רקע אמירותיו, הביקורת שהשמיע נגד הליכי חקיקה שיזמו בכנסת האחרונה ח"כים של הליכוד ועמדותיו "הממלכתיות מדי", לתפיסתם.

ההצבעה תתקיים מחר כרגיל בישיבת הסיעה של הליכוד ביתנו, וריבלין מתעקש לפי שעה שלא להסיר את מועמדותו. עם זאת הפסקת תמיכתו של נתניהו מהווה מכה קשה לריבלין שרצה להמשיך ולכהן בתפקידו. בלשכת ריבלין בינתיים לא מאשרים את הידיעה, בלשכת רה"מ לא מאשרים רשמית אך גורמים שונים בה דווקא סיפקו פרטים דומים וגם קולות שונים בליכוד מאשרים זאת.  

וברקע - ישיבת הממשלה האחרונה בקדנציה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנצח כבר ביום רביעי הקרוב על השבעת הממשלה החדשה, אבל הבוקר הוא עדיין נזהר לומר זאת באופן רשמי, בפתח ישיבת הממשלה האחרונה של זו היוצאת. "זו ככל הנראה ישיבתנו האחרונה", הוא הצהיר ועבר לשבח את הישגי הממשלה שיעמדו במוקד הישיבה. שרי ש"ס, שנכללים ברשימת השרים שנפרדים מהמעמד - בחרו להחרים אותו במחאה.

מסיר את מועמדותו. ריבלין (צילום: AP)
מסיר את מועמדותו. ריבלין | צילום: AP

מתקפותיהם של אנשי ש"ס על ראש הממשלה נתניהו והליכוד ביתנו בעקבות ההחלטה שלא לכלול אותם בממשלה הבאה עלו היום מדרגה. אחרי הצהרות שונות בפייסבוק ובתקשורת, החליט היום יו"ר המפלגה אלי ישי, ואיתו יתר שרי המפלגה, אריאל אטיאס, יעקב מרגי ומשולם נהרי להחרים את הישיבה ולא להגיע אליה.

גורמים במפלגה בחרו היום להתייחס לאירוע בביטול. "מדובר בסך הכל בפרפורי הגסיסה של הממשלה הנוכחית", טענו שם וסירבו להתרגש, "לא דנו שם בנשואים מהותיים". הם הוסיפו וציינו כי ש"ס מתכוונת להיות אופוזיציה לוחמת ותקיפה בקדנציה הקרובה.

נתניהו: "הבאנו את ישראל למצב שהיא בטוחה, משגשגת ומתקדמת יותר"

ראש הממשלה נתניהו התעלם מחסרונם של שותפיו הקואליציוניים לשעבר, והמשיך לנהל את הישיבה כרגיל, תוך שהוא מתפאר במה שהגדיר הישגי הממשלה היוצאת. "אני מבקש להודות לשרים ולשרות על העבודה המצוינת שלהם במהלך ארבע השנים האחרונות", הוא פתח את דבריו וטען, "אלה היו ארבע שנים של עשייה רצפוה, של הצבת יעדים והשגת יעדים".

"אני חושב שבפרספקטיבה של זמן, הממשלה הזו תיזכר כאחת הממשלות שהשיגה יותר הישגים כמעט מכל ממשלה אחרת בתולדות מדינת ישראל", הכריז נתניהו בגאון, "ההישגים הם רבים והם חובקים עולם ונדבר עליהם במהלך הישיבה, אבל אני חושב שאנחנו הבאנו את מדינת ישראל למצב שהיא בטוחה יותר, משגשגת יותר ומתקדמת יותר בכל התחומים שעסקנו בהם".

"זו הייתה המטלה הראשונה שלנו - להביא את המדינה למצב טוב יותר ממה שקיבלנו אותה, ואין ספק שכך הדבר. אבל את זה עשינו בשעה שהעולם מסביבנו

נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
נפרד מהממשלה היוצאת. נתניהו | צילום: רויטרס

משתנה לרעה, המצב האזורי משתנה לרעה, הכלכלה העולמית מיטלטלת, איננה מתייצבת, ומדינת ישראל במובן הזה נמצאת במצב טוב יותר", התייחס נתניהו למצב הכלכלי של ישראל אל מול העולם.

"יש לנו עדיין אתגרים גדולים מאד לפנינו, כמובן, בהורדת יוקר המחייה והדיור, השויון בנטל, ומעל הכל, באתגרים הביטחוניים הכבירים שנערמים מסביבנו", המשיך ראש הממשלה, שימשיך לשאת בתפקיד, והפנה את מבטו לעתיד, "אנחנו נצטרך כמובן לטפל בזה בממשלה הבאה. אני מקווה מפה ששרי הממשלה הבאה יקחו דוגמה מהעשייה שלכם, של השרים השרות וסגני השרים".

"העבודה שלכם היא הדוגמה לממשלה הבאה. אם נפעל באותה התמקדות, באותו שיתוף פועלה גם בממשלה הבאה, אני בטוח שנוכל לגבור על כל האתגרים העומדים בפנינו", סיכם נתניהו את דבריו.