"השקרים, הקומבינות והנבזיות ניצחו" - כך לפחות טוען בריאיון בלעדי הערב (ד') במהדורה המרכזית משה ליאון, המועמד שהפסיד אמש לניר ברקת בקרב על ראשות עיריית ירושלים באחד הקרבות הכי צמודים שנרשמו במערכת הבחירות לרשויות המקומיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ח"כ ליברמן, החרדים וגם גורמים מטעם ש"ס ודרעי הגיעו אליי והציעו לי להתמודד לראשות העיר. נראה שהייתה תמיכה בי מכל הכיוונים. מכאן זה הפך לכאורה לקומבינה פוליטית שקרית לחלוטין - ובסוף הספין ניצח", האשים ליאון.

לדבריו, קשה היה למצוא מועמד לראשות העיר שהוא גם בעל כישורים, גם בעל יכולות וגם שייבחר על דעת כולם" "היה נדמה שדווקא במקרה שלי, הגיע איש מהציונות הדתית שהכירו והוקירו אותו גם בקרב הליכוד וגם בקרב החרדים. סוג של האדם הנכון במקום הנכון".

המועמד המפסיד שניהל קרב צמוד עם ראש העיר המכהן טוען: "הייתה פה מערכת נבזית ושקרית גם כלפיי וגם כלפי בני משפחתי. נוצרו קרעים באוכלוסיות שתמכו בי בקרב החרדים - קרע רציני ביותר אצל החרדים שככל הנראה היה מה שהוביל להפסד. לפני שהתמודדתי קיבלתי הסכמות של כל הפלגים. אני בטוח שבקרוב יתגלה שהיו גם דילים וקומבינות בין ראש העיר הנוכחי לבין חלק מהחרדים".

"נתניהו לא תמך בי? לא נעלבתי"

נתניהו, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"לא נעלבתי מנתניהו" | צילום: חדשות 2

במועמדותו של ליאון לראשות העיר ירושלים תמכו בגלוי השרים וחברי הכנסת של הליכוד-ביתנו. ראש הממשלה נתניהו לעומת זאת, יו"ר המפלגה, לא נקט עמדה במרוץ בינו לבין ברקת - דבר שהותיר את ליאון משתומם:

"אין לי תשובה לאי תמיכת נתניהו. כנראה שזה עקב שיקולים אחרים שלו. החלטתי שבפוליטיקה לא נעלבים ולכן לא נעלבתי ממנו. זו הייתה החלטתו, ואני שלם עם זה", אמר ליאון.

לדבריו, ראש הממשלה יודע למה הוא מסוגל: "הייתי מנכ"ל משרד ראש הממשלה שלו במשך שנתיים והוא היה מרוצה ממני, וגם ניהלתי את המו"מ הקואליציוני האחרון. על כישוריי כראש עיר אני בטוח שאין לו ספק שהייתי עושה עבודה טובה".

המועמד מגבעתיים יעזוב את ירושלים?

ליאון בכותל, אתמול (צילום: דוד כץ)
ליאון בכותל, אתמול | צילום: דוד כץ

בריאיון ביטל ליאון את הטענות לפיהן ניהל קמפיין עדתי לכאורה והתייחס גם לסוגיה שאולי הפכה למרכזית בקרב בינו לבין ליאון - והפכה למוקד ההתכתשות העיקרי ביניהם: היותו של משה ליאון תושב גבעתיים שעבר לירושלים רק לא מזמן.

"עקרתי את מקום מגוריי לירושלים ולא חשבתי לחזור לגבעתיים. אני ממשיך לגור בירושלים ונמצא שם גם היום - ובכוונתי להישאר שם. הבת שלי לומדת כיום בגבעתיים - כמו שכל עם ישראל יודע", חזר ליאון.

מהראיון המביך בו נשאל איפה נמצא מפגש השייח' בירושלים - מקום שכל ירושלמי מכיר - הוא מעדיף לשכוח: "לא יודע מה הראיון הזה עשה לי מבחינת הצלחה או אי הצלחה בבחירות, אבל זה היה קטע שבהחלט כדאי שלא אעבור. אני לא חושב שזה מה שצריך לדעת על ראש עיר. אם הייתי שואל את ברקת איפה עורכים בקשות בליל שבת בירושלים, הוא גם לא היה יודע".

בסיום הריאיון איחל ליאון הצלחה לברקת בכהונתו הנוספת כראש העיר:"אני מאחל לראש העיר הנבחר הצלחה - וגם לתושבי ירושלים. הצלחתו היא הצלחתנו".

ליאון נכשל בגלל חוק הגיוס?

תומך במתווה לא בפרוצדורה, ליברמן (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
התעקש - ושילם מחיר? ליברמן | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

לחדשות 2 נודע היום כי הבחירות בירושלים הוכרעו בפער של 12 אלף קולות, בין היתר בעקבות סירובן של חסידויות גור ובעלז לתמוך בליאון. הסירוב של שתי החסידויות לחבור לליאון נבע עקב סירובו של אביגדור ליברמן להסכים להוביל מהלכים שיסכלו את חוק הגיוס ומספר גזירות שפוגעות בציבור החרדי.

בשבוע האחרון הפעיל דרעי, יו"ר ש"ס, ניסיונות שכנוע רבים של אנשי האדמו"רים לקרוא לחסידיהם להצביע למשה ליאון. במסגרת המשא ומתן עמם, נועד גם אביגדור ליברמן עם מספר בכירים בשתי החסידויות והציע להם הצעות מפליגות בקואליציה הירושלמית המתהווה, אולם הם תבעו ממנו התחייבות לפעול במסגרת חברותו בקואליציה בכנסת לסיכול חוק הגיוס, יחד עם שורה של חוקים הפוגעים במערכת החינוך החרדית, מה שמכונה "הגזירות".

גורמים בסביבתו של ליברמן סיפרו כי הוא התעקש שלא להיענות לדרישה עד הרגע האחרון וייתכן מאוד ששילם על כך בכשלונו של משה ליאון בבחירות.