צפו במיטב של חנין זועבי מהעשור האחרון (צילום: רויטרס, חדשות)
נפרדת מהכיסא לחצי שנה. ח"כ זועבי | צילום: רויטרס, חדשות

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) תורחק לחצי שנה מהכנסת - כך החליטה היום (ג') ועדת האתיקה של הכנסת. ההחלטה התקבלה בעקבות התבטאויותיה של זועבי לאחר חטיפת שלושת הנערים בשומרון, שטענה כי רוצחיהם אינם טרוריסטים. בתקופת ההרחקה, שצפויה להסתיים בפברואר 2015, תמשיך חברת הכנסת לקבל שכר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני יותר מחודש, כמה ימים בלבד אחרי חטיפתם של שלושת הנערים, עוררה זועבי סערה כשבמהלך ריאיון ל-102FM היא טענה שהחוטפים אינם טרוריסטים. "גם אם אני לא מסכימה איתם, הם לא טרוריסטים. הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת, עד שהאזרחים של ישראל והחברה תתפכח קצת ותרגיש את הסבל של האחר".

בשיחה עם חדשות 2 online היא הוסיפה כי "לא הפלסטינים אחראים לחטיפת הנערים - אלא ראש הממשלה נתניהו וממשלת ישראל. ישראל אחראית לחטיפה כי כולם קורבנות של המדיניות האלימה והכוחנית".

ח"כ מירי רגב (הליכוד) בירכה בשיחה עם חדשות 2 Online על ההחלטה: "זה מצטרף להחלטת היועמ"ש להביא אותה לחקירה. אין ספק שהיא תרד למחתרת יחד עם ראשי החמאס וחשוב להדגיש כי אין מקום לבוגדים לכנסת".

זועבי בתגובה: "אעתור לבית המשפט העליון"

"נקמנות היא לא תחליף לכללי אתיקה, ובית דין שדה אינו ראוי להיקרא וועדת אתיקה", אמרה היום חברת הכנסת זועבי בתגובה להחלטה. "זו החלטה פוליטית ללא סמכות, והינה החלטה אנטי דמוקרטית של טירניות של רוב להשתקת קול ודעת מיעוט".

ח"כ זועבי הוסיפה כי "היא נתקבלה באווירה מלחמתית מתלהמת ומבטאת גישה פאשיסטית מתנקמת והקשר היחיד שלה לאתיקה ולוועדת האתיקה הוא שהיא החלטה לא מוסרית ואנטי אתית. מדובר במשפט שדה פוליטי ולא בוועדה של אתיקה. הועדה במקום להגן על זכות הדיבור שלי, ועל חסינותי הפרלמנטארית, פועלת במרץ להתנקם בי בגלל עמדותיי, ולהעניש ציבור שלם, שאני מייצגת בהתנגדותי למלחמה הפושעת."

"וועדת האתיקה הטילה עלי עונש, כשאני מתנגדת למלחמה והרג, והיא מתעלמת מח"כים כמו ליברמן שקראו להרוג אותי, ומקריאות של ח"כים רבים שקראו להרג פלסטינים", הבהירה זועבי. "מדיניות האיפה והאיפה היא לא אתית במהותה, וחושפת את האופי של החלטת הוועדה שהוא נקמנות פוליטית לשמה".

"בהחלטה זו הפשיזם שופט את העמדה הדמוקרטית האנטי מלחמתית, וכל אדם שפוי חייב להתקומם נגד השתלטות גמורה של הרוח הפשיסטית המתלהמת על השיח הציבורי. הכוח שלי הוא ציבור שלם שמאמין בשלום צודק, בזכויות האדם, בצדק לכל, בשוויון ובזכות המאבק נגד הדיכוי וההרג, המצור והכיבוש. אותו אני מייצגת, ואותו אמשיך לייצג. עמדותי מייצגות קונצנזוס עולמי, להבדיל מהקונצנזוס המלחמתי ששולט בימים אלה, במדינה ובחברה", הבהירה זועבי.

"בימים הקרובים אעתור לבית המשפט העליון נגד ההחלטה של הוועדה, שהיא לא חוקית, לא חוקתית, ונעשה בה שימוש לרעה בסמכויות שניתנו לוועדה. נקמנות היא לא תחליף לכללי אתיקה, ובית דין שדה אינו ראוי להיקרא וועדת אתיקה", הודיעה חברת הכנסת.