לאחר שביום רביעי האחרון אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק האוסרת שימוש בכינוי "נאצי", מתחילות לצוף שאלות ותהיות לגבי כמה חברי כנסת שמתנגדים להצעה. כעת מתברר כי חברי הכנסת ניסים זאב (ש"ס) ושלי יחימוביץ' (העבודה), שנמנים עם המתנגדים להצעה, תמכו בהצעה דומה בכהונתם בכנסת ה-17.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתכנית "אולפן פתוח" של ערוץ הכנסת התארח בפאנל ח"כ זאב, שייצג חברי הכנסת שאינם תומכים בחוק. במהלך השידור הופתע זאב להיזכר שחתם יחד עוד מספר חברי כנסת על הצעת חוק שהגישה קולט אביטל בשנת 2007, ובה סעיפים דומים מאוד לסעיפי ההצעה הנוכחית.

לאחר שזאב ההמום עומת עם הפרטים, הוא טען כי אז היה מדובר בחוק שנועד לחנך את הציבור באמצעות עונש קל בלבד ולכן התנגד לו. עיון נוסף בסעיפים הראה כי בסעיף העונשין של הצעת החוק הנוכחית העונש המוצע עומד על חצי שנת מאסר - לעומת שלוש שנות מאסר בהצעתה של קולט אביטל.

בתגובה לדברים החל זאב להתפתל בכיסאו וטען כי "אני יודע שזה נראה קצת מוזר, אבל יכול להיות שזאת הייתה הצעה אחרת. אולי חתמתי על הצעה דומה של אורי אריאל, כי חתמתי על כמה הצעות חוק. אני באופן עקרוני מוקיע את האמירה הזאת (נאצי)".

אריה אלדד מהימין, שהתארח אף הוא בפאנל בתור מתנגד להצעה, הבחין כי זאב נקלע למבוי סתום והציע לו תשובה: "אני מציע שתענה 'חתימתי הוצאה מהקשרה'".

גם יחימוביץ' תמכה בחוק בעבר

ח"כ זאב אינו נבחר הציבור היחיד שמזגזג בעמדותיו בכל הנוגע להצעת החוק שנתפסת על ידי חברי כנסת רבים כפופוליסטית. חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שמתנגדת להצעת החוק של ישראל ביתנו, תמכה אף היא בהצעת החוק משנת 2007, והייתה מבין חברי הכנסת שחתמו על ההצעה.

להגנתה, טענה יחימוביץ' כי באותם ימים הייתה פרלמנטרית צעירה ולכן חתמה על החוק. לדבריה, לאחר שהתעמקה בסעיפי ההצעה, היא הבינה כי אינה יכולה לחתום על הצעת החוק של אביטל ולכן יצאה מאולם המליאה במהלך הדיון על החוק.

גם נגד יושב ראש המפלגה שהגישה את הצעת החוק, שר החוץ אביגדור ליברמן, נשמעה ביקורת על כך שרק לפני חמישה חודשים השווה את ראש ממשלת טורקיה ארדואן לשר התעמולה הנאצי ג'וזף גבלס.

"אני חש אי נוחות שאני צריך להגן על אביגדור ליברמן מפני חברי סיעתו - ליברמן הרי השווה את ארדואן לשר התעמולה הנאצי, גבלס, ועל פי הצעת החוק של ח"כ אוחיון יש צורך להעמידו לדין", אמר השבוע ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה). "מדובר בחוק מיותר, מטופש וחסר משמעות שפוגע בחופש הביטוי שלא לצורך".