ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב (רביעי) לפרסום לפיו החליט שלא לפזר את הכנסת, בשל חשש מכך שהנשיא ריבלין לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. "שר לשעבר רקח תרגיל חתרני להדחתי", סיפר נתניהו. "זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות". גדעון סער, שמוקדם יותר היום נרמז שהוא השר שעומד מאחורי התרגיל, סירב להתייחס לנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו טען כי כבר מספר שבועות שהוא יודע על הניסיון של השר לשעבר. "הוא דיבר עם גורמים בקואליציה ורקח תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה", אמר נתניהו באירוע לציון יום הולדתו שחל בתחילת השבוע. "זה בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה".

בהמשך התייחס ראש הממשלה לתמיכה, לטענתו, לה הוא ורעייתו זוכים ואמר שבזכות אותה תמיכה - התרגיל החתרני לא יצליח. "אני מסתובב בארץ יחד אתכם ואני רואה את התמיכה האדירה בנו: בי, ברעייתי, תמיכה שאני לא זוכר כמותה מאז שנכנסתי לפוליטיקה", אמר. "לכן מלכתחילה זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות. אבל זה כן חשף פרצה בחוק ואנחנו נחשוב מה לעשות עם זה".

גורמים בסביבת נתניהו התייחסו הבוקר לפרסום ב"ישראל היום" ואמרו כי "המזימה לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה". בדבריהם לא ציינו הגורמים שם, אך ההערכות הן שהם התכוונו לשר החינוך והפנים לשעבר גדעון סער, שפרש מהממשלה אך הודיע כי יתמודד בפריימריז הבאים בליכוד.

גדעון סער עצמו סירב להתייחס הערב לפרסום. בערב לקראת הבחירות המקומיות במעלות אמר: "מצטער שאאכזב אתכם - אבל אדבר רק על הנושא שלשמו באתי". סער שלח גם ברכת מזל טוב לראש הממשלה לרגל יום הולדתו שחל היום.

על פי הפרסום, ברגע האחרון החליט נתניהו לעצור את הקדמת הבחירות ובטרם קיבל את ההחלטה הוא התייעץ עם בכירים נוספים בליכוד. אחת האופציות שגובשו היא שינוי החוק הקיים על מנת למנוע את התרחיש בו נתניהו ייבחר - אך הנשיא לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה.

"קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פראנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות", נמסר מבית הנשיא בתגובה לפרסום הדברים. "כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
מחשש לריבלין: הבחירות לא יוקדמו? | צילום: רויטרס, חדשות

גדעון סער הגיב לדברים וכינה אותם "הבלים". "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו", המשיך סער. "מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה".

פעל לשינוי החוק? נתניהו בבחירות הקודמות (צילום: רויטרס, חדשות)
פעל לשינוי החוק? נתניהו בבחירות הקודמות | צילום: רויטרס, חדשות

כבר בבחירות הקודמות התחייב נתניהו לשנות תוך 100 ימים את שיטת הממשל: אחד הסעיפים עסק בהטלת הרכבת הממשלה באופן אוטומטי על ראש הסיעה הגדולה ביותר. מעקב החדשות Online הראה שבמשך זמן רב לא נעשה דבר בנושא, למרות שהדבר עוגן בהסכמים הקואליציוניים: לבסוף הוקם צוות לטיפול בנושא בראשות השר יריב לוין, אך התנגדות המפלגות החרדיות להצעה לאפשר לישראלים להצביע בחו"ל מנעה כל התקדמות בנושא. מבדיקת החדשות Online עולה כי כמעט ולא התקיימו פגישות בנושא, ושינוי שיטת הממשל לא קודם‎.