תגובות זועמות לרופא שלא מוכן לטפל ברה"מ (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
נתניהו. "אנחנו יצרנו הזדמנויות" | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (שני) בדיון במליאת הכנסת בנושא "האתגר המדיני של ממשלת ישראל בעקבות ההזדמנויות החדשות שנוצרו" - זאת, בעקבות הצלחת האופוזיציה לאסוף 40 חתימות לקיום הדיון בנוכחות ראש הממשלה. את הדיון יזמה מרצ ואליה הצטרפו גם סיעות המחנה הציוני והרשימה המשותפת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתום נאומי חברי הכנסת עלה ראש הממשלה לנאום ולהשיב לדברים שנאמרו מעל הבימה. נתניהו הדף את הטענות לפיהן המצב המדיני של ישראל מידרדר, וסיפר על השקעות חדשות ומסרים חמים שמגיעים מהמזרח הרחוק.

נתניהו התייחס לנושא הדיון באשר ל"הזדמנויות המדיניות החדשות שנוצרו" והבהיר כי הוא זה שהוביל ליצירת ההזדמנויות ומביא לניצולן. "ביחס למה שקורה באזור - אנחנו לא מחמיצים הזדמנויות אלא מייצרים אותן", אמר נתניהו. "אנחנו ניצבים כתף אל כתף עם מדינות במחנה המתון בעולם האסלאמי. ההתייצבות הזו היא טובה לביטחון אבל גם לשלום".

תקף את רה"מ. לפיד (צילום: רויטרס)
תקף את רה"מ. לפיד | צילום: רויטרס

במהלך הדיון תקף בחריפות יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, את ראש הממשלה בנוכחותו. לפיד קרא לנתניהו לקרוא "לשני הרוטוויילרים שלך - דודי אמסלם ודוד ביטן - ותגיד להם שאתה עוצר את זה. לא יהיו יותר חוקים פרסונליים ולא יהיו מתקפות על המשטרה".

לפיד הוסיף ביקורת על המתקפות על המפכ"ל, היועמ"ש ומבקר המדינה והזכיר בפני המליאה כי מדובר במינויים של ראש הממשלה עצמו. בהמשך תקף לפיד את נאום החמוצים ואמר: "זו ממלכתיות? זו הדמות שאמורה לאחד את העם? אנחנו לא צריכים ראש ממשלה שעומד פה פעם בשנה ברצח רבין ומדבר על פיוס, אלא מישהו שעוסק בזה".

ח"כ רוזין: (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
ח"כ רוזין. יזמה את הדיון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

בפתיחת הדיון הסבירה נציגת מרצ את משמעות הדיון: "בזמן שנתניהו מכלה את ימיו בחדרי החקירות, נוצרות הזדמנויות היסטוריות לשיתופי פעולה כלל אזוריים שבכוחם להוביל להסכם קבע וסיום הסכסוך. פני המזרח התיכון השתנו בשנים האחרונות ובמציאות הנוכחית אין ספק כי המשך הכיבוש והשליטה במיליוני פלסטינים הוא האיום הגדול ביותר על החזון הציוני".

לדברי רוזין, "סיעת מרצ תדרוש מראש הממשלה להשיב בחיוב ולפתוח במשא ומתן מיידי ולחדול מהפקרת האינטרסים המדיניים, הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים שלנו למען האינטרס הצר של שמירה והגנה על ראש הממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות".