בנט ונתניהו. אתגר מימין (צילום: חדשות 2 / פייסבוק)
בנט ונתניהו. אתגר מימין | צילום: חדשות 2 / פייסבוק

הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס מכה גלים במערכת הפוליטית: בעוד שראש הממשלה אמר כי הוא "ממתין להתפתחויות" בעקבות המסמך, לא כולם בממשלה מרוצים מתגובה זו - ובראשם השר נפתלי בנט. בנט מאמין כי מדובר בתגובה מתונה מדי, ובוחר לאתגר את ראש הממשלה, פעם נוספת, מימין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מחר (ראשון) יגיע בנט לישיבת ראשי מפלגות הקואליציה עם דרישה מנתניהו לפעול נגד הפלסטינים בשני מהלכים: הראשון הינו ניתוק מוחלט של כל קשר עם הרשות הפלסטינית; והשני הוא ביטול בדיעבד של כל ההסכמים שהושגו עם הרשות, בהם בניית שכונה חדשה בפאתי רמאללה והקמת אזור התעשייה בתרקומיא - אליו אמור להגיע ביום שני השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט.

ככלל, במערכת הפוליטית בישראל לא מתרגשים מהסכם הפיוס שנחתם בין הפת"ח לחמאס. רבים מכנים את ההסכם כלכלי ולא מהותי, שכן בפועל כל מה שאבו-מאזן עמד עליו - ממשלה יחידה עם מאגר נשק אחד - לא התממש, והזרוע הצבאית של חמאס לא פורקה מנשקה.

ראשי פתח וחמאס בקהיר, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
חתימת הסכם הפיוס לפני יומיים | צילום: רויטרס, חדשות

ביום חמישי הכריזו שני הארגונים כי הגיעו להסכם פשרה, וזאת לאחר שהושגה הסכמה בשלושה נושאים: יישוב ופתרון המשבר ההומניטרי בעזה; מסירת המעברים והגבולות לטיפול המשמר הנשיאותי; והקמת ועדות מעקב משותפות שיאחדו את הסמכות, המשפט והנשק ברשות. שני הארגונים הסכימו, לפי ההצהרה, על הכרזת צעדים שיאפשרו ממשלת פיוס לאומי לממש את תפקידיה לקחת אחריות מלאה לניהול ענייני עזה בגדה המערבית תוך כדי עבודה - כדי להסיר את כל הבעיות שנגרמות מהחלוקה בין עזה לגדה.

מצרים קראה לפגישה בקהיר ב -21 לחודש הבא, וציינה כי כל הפלגים הפלסטינים חתמו על הסכם ההסכמה הלאומית. לפי דיווחים בתקשורת הערבית, 3,000 שוטרים יעברו מהגדה המערבית לעזה והם יהיו האחראיים על מעברי הגבול. עם זאת, לא נמסרה כל הודעה על פירוק חמאס מנשקו, וטרם ברור מי בפועל יהיה אמון על ביטחונה של הרשות.