ריבלין. הקל בעונש (צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush, חדשות)
תומך בדיון על חוק ההמלצו. ריבלין | צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush, חדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הביע היום (שני) תמיכה בדיון סביב חוק ההמלצות, ואמר כי הזכות לשם טוב ולהגנה מפני פגיעה בו היא ערך נעלה שיש להתחשב בו. הנשיא הבהיר כי הוא אינו בטוח ש"החוק המוצע נותן מענה לסוגיה מורכבת זו", אך ציין כי הדיון בנושא אינו פוגע בדמוקרטיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זכות הציבור לדעת היא זכות ראשונה במעלה. היא זוכה ובצדק, להגנה ולעידוד בחקיקה ובפסיקה וטוב שכך", אמר הנשיא בטקס השבעת שופטים. "אבל צריך גם לזכור שלצד הזכות הזאת יש ערכים נוספים, בהם חזקת החפות והזכות לשם טוב, להגנה מפגיעה בשמו הטוב של אדם. המתח בין הערכים ראוי לדיון ציבורי מעמיק, במיוחד בעידן הרשתות החברתיות, שבו כל שמועה מתפשטת כאש בשדה קוצים".

ריבלין התוודה כי הנושא קרוב ללבו נוכח חקירה שנפתחה נגדו בעבר וגרמה לביטול מינויו לשר המשפטים. הנשיא סיפר כי ב-2001, כששרון הקים ממשלה, הוא ייעד לו את המינוי לשר המשפטים, אלא שבאותם ימים נפתחה נגד ריבלין חקירה פלילית, ושרון ביטל את המינוי כיוון שחשב ש"אין זה יאה שנחקר ישמש בתפקיד".

"לקחו שלוש שנים וחצי עד שנסגר התיק מחוסר אשמה, אבל הנזק האישי והציבורי המשיך להיות פצע פתוח. כעסתי נורא, האמנתי שמתנכלים לי על רקע אישי ופוליטי. הבנתי איך מרגיש אדם, איש ציבור, כשהוא חשוף לכל רוח מבלי יכולת להגן על שמו הטוב".

לכן, חזר ריבלין, דיון סביב חוק ההמלצות הוא "דיון מהותי שמחזק את הדמוקרטיה. הוא דיון שיש לנו חובה לנהל אותו, מתוך שיקול דעת ואורך רוח. תוך שמירה על עקרונות של שלטון החוק והשוויון בפני החוק".