אחרי שנחשפה הקלטת השיחה בה תקף השר אריה דרעי את הרב שלמה עמאר, תגובה ראשונה של ראש מועצת חכמי התורה של ש"ס – במכתב ששיגר הרב שלום כהן אחרי שהשיחה בין בנו לדרעי פורסמה בחדשות 2, מגבה כהן באופן חד משמעי את שר הפנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המכתב מתפרסם בביטאון ש"ס, ובו הרב תוקף את עצם ההקלטה. הוא לא התייחס לתוכן הדברים. "יש מי שמפיצים עניינים שיפה להם השתיקה בראש כל חוצות", כתב כהן. "כל מטרתם היא הרס תנועת ש"ס".

במכתב ביקש כהן "לחזק את ידי שלוחנו הנאמן אריה דרעי, שליבו מכוון לשמיים והוא הקריב עצמו מתוך מסירות נפש עצומה". עוד הוא כתב כי דרעי "הוא המוסמך היחיד לדבר בשמי ובשם התנועה ועל פיו יישק דבר".

"היה ניסיון הפיכה שדוכא" 

"הדלפת שיחה פרטית בין יו"ר מפלגה ושר בממשלה לבין רב נועדה אך ורק כדי לפגוע בתנועת ש"ס וברבנים חשובים", אמר אתמול דרעי בתגובה לחשיפת ההקלטה במהדורה המרכזית. כשברקע עומדים דברים שאמר דרעי בסוף השבוע לפעילים במפלגה, לפיהם "היה ניסיון הפיכה שדוכא", נראה כי המצב במפלגה חמור משהיה נראה, וכי מנהיגה הפוליטי נמצא במצוקה.

בשיחות נשמע דרעי כשהוא מנסה לדבר אל ליבו של בן הרב, ולשכנע אותו להקשיב לו בכל הנוגע להתעצמותו של הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר. העובדה שבן הרב הקליט את השיחה והיא הופצה בהמשך ליריביו של דרעי מעידה על עוצמת היריבות במפלגה. נשיא מועצת החכמים, הרב שלום כהן, אמנם נמצא עדיין ביחסי אמון עם דרעי, אך המלחמה עם הבן - חזקה במיוחד.

בהקלטה עלה גם שמו של ח"כ יעקב מרגי כמי שמנסה "למרוד" ביו"ר המפלגה. היריבות בין הצדדים אף גבתה קורבן בדמותו של ח"כ יגאל גואטה שנאלץ להתפטר מהכנסת לאחרונה. אלי ישי, לעומת זאת, ככל הנראה לא קשור למתחים הללו בתוך המפלגה.

מנהיגה הרוחני של ש"ס (צילום: חדשות 2)
נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן | צילום: חדשות 2

הרקע לשיחה שפורסמה הוא זעם של דרעי על כהן בעקבות פסגה נדירה שקיים נשיא מועצת חכמי התורה עם הרב עמאר, הנחשב לדמות עצמאית. כלפי חוץ דרעי מברך על האחדות, ולא מזמן השניים אף רקדו יחד בחתונה, אולם בשיחה הפרטית הוא רותח. "אמרתי לך כבר 50 פעם - אני לא טיפש", אמר דרעי. "אני יודע כמה עמאר יכול להוסיף לנו, אבל אני גם יודע שבאותו יום סגרתי את ש"ס - כיוון שעמאר רוצה לשלוט".

"משעמם לו כל היום, הוא חייב לשלוט", המשיך דרעי. "הוא צריך את הכוח. מה שאביך בורח ממנו, הוא הפוך - חייב כל היום להיות בכותרות ולהיות מעורב בכל דבר. תסתכל פעם מי מסביבו, תשים לב. תראה לי תלמיד חכם אמיתי אחד שהוא קשור אליו באמת בגלל תורתו וחסידותו. זה לא אדם שיש לו תלמידים, זה לא אדם שיש לו חסידים", הטיח. עם זאת, הוא הוסיף כי "מכל האנשים שאני מסתכל עליהם, הוא הכי מתאים להיות יו"ר תנועת ש"ס - אז צריך להחליט אם רוצים לתת לו כזה דבר".

כשכהן לא הגיב, דרעי עלה רמה. "אם תיתן להם אצבע הכי קטנה, הם ייקחו לך את כל היד", הוא התריע. "הם הרבה יותר מתוחכמים, אין להם מחסומים ושום גבולות בעולם. הוא ישקר אותך מפה ועד להודעה חדשה - הוא אלוף העולם, זה המקצוע שלו והוא מצליח לסובב את כולם".

בעבר, מעמדו של דרעי במפלגה היה מבוסס והוא שלט במועצת חכמי התורה ללא צורך בתחנונים טלפוניים - אולם כעת לא רק ששיחת הטלפון הזו לא הועילה למעמדו, אלא היא אף הוקלטה והופצה ליריביו.